Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler- 18 Aralık

  Planet/Ekonet
  18 Aralık 2009 - 11:06Son Güncelleme : 18 Aralık 2009 - 15:46

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  Bir derece bile yüz milyonlara ölüm tehdidi (The Guardian)  

  Kopenhag’da sızdırılan Birleşmiş Miletler Raporu, iklim değişikliği için alınacak önlemlerin 3 derecelik sıcaklık artışına neden olacağını ortaya çıkardı.

   

  Guardian tarafından elde edilen gizli raporda, Kopenhag iklim zirvesinde şu ana kadar önerilen sera gazı salınım oranlarının ortalama 3 derecelik bir sıcaklık artışına izin vereceği yer alıyor.

   

  Kopenhag zirvesini yürüten BM sekreterliği tarafından taslak haline getirilen belge, verilen taahhütler ile 2020 yılı için 2 derecelik artışın altında kalınmasını sağlayacak 44 giga tonluk hedef arasında, 4.2 giga tonluk bir fark olduğunu ortaya koyuyor.

   

  550 MİLYON KİŞİYİ AÇ BIRAKABİLİR
  İngiliz hükümeti için yapılan iklim değişikliği ekonomik analizine göre 3 derecelik bir artış, tahminlerin aksine 170 milyon daha fazla insanın sel baskınlarına maruz kalması ve 550 milyon insanın açlık tehdidi ile yüzleşmesi anlamına gelirken, dünya üzerindeki canlı türlerinin yarısının yok olma tehlikesi içine sokuyor.

   

  Sadece 2 derecelik bir artış ise tropik ekin üretiminde ciddi bir azalma yaratacağı gibi, daha fazla sel ve kıtlık ortaya çıkaracak.

   

  Kopenhag görüşmelerinin son 24 saatine girdiği süreçte, ortaya çıkan doküman hükümetlerin gelecek yüzyılda 2 derecelik bir artıştan fazlasına izin vermeyecek olan gaz kesintilerine yönelik yaptıkları açıklamaların altını ciddi şekilde oydu.

   

  Yeşil Barış üyesi Joss Garman, “Ortaya çıkan doküman iklim değişikliğinin felakete dönüşmesi ve insanlık adına son derece tehlikeli durumların ortaya çıkmasından başka bir sonuç göstermeyen bir ifşa tablosudur” dedi.

   

  AMAZON ORMANLARI TEHDİT ALTINDA

  BM ise üzeri örtülü olarak dünya liderlerinin verdiği taahhütlerin 3 derecelik bir sıcaklık artışına imkân vereceğini kabul ediyor. Bilimsel bulgular bu artış ile Amazon ormanlarının yok olma noktasına gelmesi, Güney Amerika ve Avustralya’da su kıtlıklarının baş göstermesi ve tropikal mercan kayalıklarının yok olmasının, yaşanacak felaket değişimlerinde sadece başlangıcı temsil edeceğini gösteriyor.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  HAARETZ

  --Barak ilişkileri onarmak için Ocak ayında Türkiye gelecek

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün Kopenhag'da düzenlenen İklim Zirvesi'nde bir araya gelmesi beklenirken, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da dün yaptığı açıklamada önümüzdeki ay Türkiye'ye ziyaret gerçekleştireceğini ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşeceğini söyledi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Türkiye Merkez Bankası faizleri aynı seviyede tuttu

  Türkiye Merkez Bankası Perşembe günü kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 6.5 seviyesinde tuttu. Banka böylece dünyanın en uzun süreli faiz indirimi sürecini de sonlandırmış oldu.

   

  WORLD BULLETIN

  --Gül herkesi iklim için sorumluluk almaya çağırdı

  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, herkesi iklim değişikliği ile mücadele etmek için sorumluluk almaya çağırdı.

   

  --AB Türkiye için çevre başlığını açmaya hazırlanıyor

  Avrupa Birliği (AB) 21 Aralık'ta hükümetlerarası düzenlenen toplantı esnasında Türkiye ile çevre başlığını açmaya hazırlanıyor.

   

  BBC

  --Tülay cinayeti 'töre cinayetleri'ne 'uyarı alarmı' niteliğinde

  İngiltere'de Mehmet Gören, yanlış adamı sevdiği için 15 yaşındaki kızı Tülay Gören'i öldürmek suçundan suçlu bulundu. Old Bailey jürisi, Tülay'ın ölümünün 'töre cinayetleri' konusunda bir 'uyarı alarmı' olduğunu söyledi.

   

  THE CHRISTIAN SCIENCE MONITOR

  --DTP'nin kapatılması Türkiye'de reform çabalarını durdurabilir

  Türkiye'de en büyük Kürt partisi olan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılması ülkede ölümle sonuçlanan saldırıların artmasına neden olduğu gibi reform çabalarını da baltalayabilir. Türkiye geçtiğimiz dönemde sabırsızlanan Kürtler için reform paketi sunmuştu.

   

  XINHUA

  --Türkiye artan gerileme rağmen Demokratik açılıma devam dedi

  Türkiye İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararı almasından sonra ülkede artan gerilime rağmen Kürtlerin haklarını genişletecek Demokratik açılıma devam edileceğini açıkladı.

   

  ARAB NEWS

  DTP'nin yasaklanması

  Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) PKK ile bağları olduğu için kapatılmasının ardından Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde büyük çaplı gösteriler yaşandı. Ülkenin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ise 4 kişinin öldüğü olaylar sonrasında yaptığı açıklamada PKK'nin yok edileceğini söyledi.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  -- Müslümanlar FBI taktiklerinin öfke tohumları ektiğini belirtiyor

  Birçok Müslüman lider son aylarda FBI ajanları ile aralarındaki ilişkilerin soğuduğunu belirtti. Bir sosyal hizmet servisinin başkanı olan Linda Sarsour, FBI ile bağların sürekli olmadığını söyledi.

   

  -- Yeni silah anlaşmasına yakın olan Rusya ile ABD, anlaşmanın ötesine bakıyor

  ABD ve Rusya yeni silah anlaşmasını sonuçlandırdıktan sonra yeni pazarlıklar başlatarak hiç sınırlama getirilmemiş olan nükleer silahları da masaya yatırmayı planlıyor.

   

  -- Obama’nın iklim görüşmelerinde bir anlaşma sağlama amacı var

  Politik anlaşmanın beklendiği iklim zirvesinde gözler pazarlıklarında desteklenebilir bir başarı elde etmesi beklenen ABD Başkanı Obama’ya çevrildi.

   

  THE WASHINGTON POST

  -- ABD karbon salınım kesintilerinin hızlandırılmasını istedi ve yardım teklif etti

  Gelişmekte olan ülkeler sanayileşmiş ülkelerin zehirli gaz salınım oranlarını nasıl azaltacaklarını bilmeleri gerektiği hususunda ısrar ediyor.

   

  -- Ölüm cezalarında azalma gerçekleşti

  2009 yılında ABD’deki idamlarda artış görülürken, idama mahkum edilen suçlu sayısında rekor bir azalma görüldü.

   

  -- Cumhuriyetçi Parti senatörleri sağlık hizmeti oylamasını ertelemek için savunma yasasını engelleyecek

  Senatodaki Cumhuriyetçi üyeler Perşembe günü Başkan Obama’nın sağlık hizmeti yasasını erteleme girişimi olarak kabul edilen bir kararla, Pentagon’un Irak ve Afganistan savaşlarını finanse eden önemli bir yasasını engellemeye çalışacaklarını söyledi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  -- İklim zirvesi görüşmelerinde açık oyun; ABD yardım teklif etti

  ABD tıkanmış gibi gözüken BM iklim görüşmelerini tekrar ateşleyerek, 2020 yılına kadar fakir ülkelere yapılacak yıllık 100 milyar dolarlık yardımı destekledi.

   

  -- Avrupa’nın borç naraları dövizleri vurdu

  Borç yükü artan Euro Bölgesi ülkeleri üzerindeki gerilim, Yunanistan’daki protestolarla artışa geçtiği gibi euro ve sterlini olumsuz etkiledi. İngiltere’deki perakende satışlarında da hayal kırıklığı yaşattı.

   

  -- Meksika’nın önde gelen uyuşturucu lideri çatışmada öldürüldü

  Meksika donanmasına bağlı özel birlikler Meksika’nın merkezi kentlerinden Cuernavaca’da çıkan çatışmada ülkenin önde gelen uyuşturucu liderlerinden birini öldürerek Başkan Felipe Calderon’un narkotik ticaretle olan mücadelesinde büyük bir başarı elde etmesini sağladı.

   

  FINANCIAL TIMES

  -- Deutsche Bank prim sıkıntısını “küreselleştiriyor”

  Deutsche Bank İngiltere’nin bankerlerin primleri üzerine koyduğu tartışmalı süper vergiyi dünya genelindeki çalışanlarına uygulayarak, finansal darbenin etkisinden nasıl kurtulacağını ayrıntılıları ile sunan ilk uluslararası grup oldu.

   

  -- Yunanistan not indiriminin ardından S&P’ye saldırdı

  Yunanistan Perşembe günü kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’u, Atina’nın şişen borç açığını takip etme yöntemlerini “iyi değerlendiremediğini” suçlamasıyla eleştirdi.

   

  -- Renault Daimler ile ortalık görüşmeleri yapıyor

  İş anlaşmaları, ortaklıklar ve krize yönelik daralmaların ortasında olan otomobil sektöründe Daimler ve Renault küçük arabaların üretilmesine yönelik olası bir işbirliği anlaşması için görüşüyor.

   

  THE GUARDIAN

  -- BM’den sızdırılan raporlar Kopenhag’da önerilen kesintilerin 3 derecelik artışa izin verdiğini gösterdi

  Guardian tarafından gizli BM analiz raporundan elde edilen bilgilere göre, Kopenhag iklim zirvesinde teklif edilen gaz salınım oranlarındaki kesintiler ortalama 3 derecelik sıcaklık artışına izin verecek.

   

  -- CIA Filistinli ajanlarla çalışıyor

  Amerikan istihbarat ajansı Batı Şeria’da Hamas üyelerine işkence yaptıkları iddia edilen Filistinli meslektaşları ile işbirliği içinde.

   

  -- Tülay Gören’in babası “töre cinayetinde” ömür boyu hapse mahkum edildi

  Kızını kaçıran, uyuşturucu kullandırtan ve bağladıktan sonra öldüren Mehmet Gören en az 22 sene hapis yatmalı.

    

  HAARETZ

  -- Irak nükleer programını 2004’te bir saldırı durdurabilirdi

  Yıllar önce İran’ın nükleer proje sorunu oldukça düşük risk içeren sert bir karışıklık ile çözülebilirdi. O dönemlerde, her şey tek bir tesise dayalıydı: İshafan’daki uranyum dönüşüm tesisi.

   

  -- Netanyahu Olmert’in barış planını takip etmeli

  İsrail’in artan uluslararası izolasyonu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu oyalanmalarının bir bedeli olduğu konusunda uyarmalı.

   

  -- Lieberman: Yerleşim hareketleri 10 ay içinde tekrar tam hız kazanacak

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Perşembe günü İsrail’in Batı Şeria’da uyguladığı 10 aylık kısmi erteleme sürecinin geçici bir taktik hareketi olduğunu belirtti.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --İklim zirvesinde umut

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan İklim Zirvesi'nde yeni bir umut doğdu. Dünyanın en etkili 26 ülkesinin devlet ve hükümet başkanları dün gece sabaha kadar yaptıkları görüşmelerde yeni bir taslak metin hazırladı ve bazı önemli noktalarda anlaştı. Liderler bugün tekrar bir araya gelecek.

   

  DIE WELT

  --Kunduz'daki saldırıyı Alman ordusu kameraya çekmiş

  Almanya, Afganistan'ın Kunduz bölgesinde Alman ordusunun yaptığı ve sivil ölümlerle sonuçlanan saldırıyı tartışmaya devam ediyor. Alman ordusunun Kunduz operasyonunu kameraya aldığı ve Savunma Bakanlığı'nın kendini savunmak için bu görüntüleri medya ile paylaşacağı belirtildi.

   

  SUEDDEUTSCHE ZEITUNG

  --Bir adam bir provokasyon

  Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD şu anda Alman Savunma Bakanlığı yapan Guttenberg'in itibarı karşısında uzun zaman boyunca eziklik yaşadı. Ancak Savunma Bakanı Kunduz operasyonu nedeniyle son dönemde sıkıntılı günler yaşıyor. Sosyal Demokratlar bu durumu sonuna kadar kullanarak, Guttenberg'i istifaya zorluyor.

   

  EKONOMİ BASINI

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Fitch: Çinli bankaların sermayeleri daha fazla daralabilir

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bankaların kredilerini artırmak için bilânço dışı işlemlere başvurmasından dolayı, Çinli bankaların sermaye gücünün daha fazla daralabileceğini belirtti.

   

  --İngiltere’de perakende satışları Kasım’da düştü

  Küresel ekonomik krizin etkisiyle, tüketicilerin yaklaşan Noel öncesinde tekstil ve mağaza alışverişini azaltması, İngiltere’de perakende satışlarında son altı ayda ilk kez düşüş yaşanmasına neden oldu.

   

  --Almanya’da iş dünyasının ekonomiye güveni arttı

  Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan güveni Aralık ayında, 2008 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Güven artışı ülkenin ekonomik iyileşmesinin doğru yolda ilerlediğinin işareti olarak kabul ediliyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNBC

  --Birleşmiş Milletler müzakerecileri anlaşmanın ilk şemasını çizdi

  Kopenhag’da düzenlenen görüşmelerde yer alan kaynaklara göre, BM müzakerecileri, dünya sıcaklığının 2 dereceye indirilmesini isteyen ve daha fakir ülkelere milyarlarca dolar yardım sağlayacak bir anlaşma şeması çizdi.

   

  -- Birleşme ve satın almalar 2010’da hızlanacak

  Enerji, finans, teknoloji ve sağlık sektörlerinin 2010 yılında en fazla anlaşmanın imzalanacağı alanlar olması bekleniyor.

   

  --BoE, bankaların zorlu bir yola hazırlanmasını istiyor

  İngiltere Merkez Bankası (BoE), Cuma günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin finans sektörünün altı ay öncesine kıyasla daha iyi bir durumda olduğunu söylerken, bankaların bilançolarını düzenlemeleri için şu anki uygun finansman şartlarını değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNNMONEY

  --Dünya ekonomisinde yaşanan sıkıntılar ABD’de borsaların düşmesine neden oldu

  Yunanistan’ın kredi notunun bir puan daha düşürülmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ülke ekonomisine dair olumlu açıklamalarının ardından doların yükselmesi, ABD borsalarının Perşembe gününü oldukça düşük bir seviyede kapanmasına neden oldu.

   

  --Bernanke’nin görev süresinin uzatılması Senato’ya sunulacak

  ABD Senatosu Bankacılık Komisyonu’ndan ikinci dönem adaylığı için de onay alan ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin, görevini devam ettirmek için yalnızca Senato’dan onay alması gerekiyor.

   

  --Altın düşerken, dolar güçlendi  

  Doların Avrupa kıtası genelinde yaşanan mali sıkıntılar ve ülke borcu risklerinden dolayı zayıflayan euro karşısında değer kazanmasının ardından, Perşembe günü altın fiyatlarında düşüş yaşandı.

   

  FORBES

  --ABD Senatosu, askeri harcama paketini onayladı

  Irak ve Afganistan’da devam eden savaşa mali destek sağlayacak 639 milyar dolarlık bir paket, ABD Senatosu’nda Cuma günü yapılan oylamada 63’e karşı 33 oyla kabul edildi.

   

  --İklim zirvesinde anlaşmanın ilk şeması çizildi 

  Bugün sona erecek iklim zirvesinde, müzakereciler fakir ülkelere mali yardım sağlayacak ve dünya sıcaklığının artışının 2 santigrat dereceye indirilmesi çağrısı yapan bir anlaşma şeması çizdi.

   

  --İyileşen ekonomi teşviklerin çekilebileceğini gösteriyor

  ABD ekonomisinin son dönemde iyileşme belirtileri göstermesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kısa süre içinde kendine ülke ekonomisinden çıkış stratejisi bulacağı anlamına geliyor olabilir.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">MARKETWATCH

  --Demokratlar sağlık reformu için yüzde 60 oya ulaşmaya çalışıyor

  ABD Senatosu’ndaki Demokratlar, sağlık reformu yasasını onaylatmanın yolunu ararken, ülke genelinde yapılan anketler, ABD halkının reformun ortaya çıkaracağı maliyetten endişe ettiğini gösteriyor.

   

  -- Fed, faizleri sabit tutmaya devam edecek

  Ülke ekonomisine dair beklentilerini artıran ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını uzun bir süre daha sabit tutacağını belirtirken, ekonomiye sağladığı kredi desteğini yakın bir zamanda çekmeyeceğini açıkladı.

   

  -- BOJ, beklendiği gibi para politikasını değiştirmedi

  Japonya Merkez Bankası (BOJ), gecelik borçlanma faizlerini beklenildiği gibi yüzde 0.1 oranında tutmaya devam etti. Japonya ekonomisine yönelik beklentilerini değiştirmeyen BOJ, ülkenin deflasyon sorunundan kurtulması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. BoJ’nin bu açıklaması, para politikalarını biraz daha yumuşatabileceğinin işareti olarak algılandı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı