Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler - 15 Mayıs

  Planet
  15 Mayıs 2010 - 00:44Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 09:34

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES                 

  --Tayland’da protestoların sonu gelmiyor

  Cuma günü başkent Bangkok’ta askeri birliklerin, hükümet karşıtı protestocuların haftalardan beri kamp yaptığı alanlara girmeye çalışması şiddetli çatışmalara neden oldu, bir kişi hayatını kaybetti.

   

  --Jiabao okul saldırılarını değerlendirdi

  Çin Devlet Başkanı Wen Jiabao hükümetin derin toplumsal sorunların yaşandığı bir dönemde ölümle sonuçlanan okul saldırılarıyla olan bağlantısını araştıracağını belirtti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --Pakistan'da bomba şüphelisi tutuklandı

  Pakistan hükümeti bir Pakistan militan örgütüyle bağlantısı olduğu şüphesi bulunan bir kişiyi tutukladı. ABD’li yetkililer tutuklanan kişinin Times Meydanı'nda bombalı saldırı girişimine bulunmak isteyen saldırganın suç ortağı olduğunu belirtti.

   

  --ABD Irak’tan geri çekilme planını değerlendiriyor

  ABD bu yaz sonuna kadar Irak’tan 50 bin askerini geri çekmeyi planlarken, 2006’daki iç savaşa neden olan bir güç dengesizliğinin ortaya çıkmasından endişeleniliyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Ackermann Yunanistan hakkında şüpheli

  Almanya Merkez Bankası’nın başkanı Josef Ackermann, Yunanistan’ın bütçe açıklarının üstesinden gelme ve borçlarını ödeyebilme konusunda başarılı olup olamayacağına şüpheyle baktığını belirtti.

   

  --Tayland çatışmalarında iki kişi öldü

  Hükümet karşıtı göstericilerle ordu arasında başkent Bangkok’ta süren çatışmalarda iki gösterici hayatını kaybetti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE FINANCIAL TIMES

  --Euro artan endişelerle dibe vurdu

  İspanya’da artan deflasyon endişeleri ve yeni kemer sıkma yöntemlerinin Avrupa genelindeki yatırımcıları temkinli olmaya itmesi, Cuma günü euronun son 18 aydaki en düşük değerini görmesine ve piyasaların sarsılmasına neden olurken, altın yeni bir rekor kırdı.

   

  --İngiltere’nin hedge fon talebi reddedildi

  Fransa ve Almanya’nın öncülüğünü yaptığı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İngiltere’nin Brüksel’de kullanılacak oyun ertelenmesi talebini reddettikten sonra yeni ve tartışmalı hedge fon düzenlemelerini gelecek hafta kabul etmeyi planlıyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE GUARDIAN

  --Yunanistan yardımı borsaları ve euroyu sarstı

  Yunanistan’a yapılacak yardımın başarısız olma ihtimalinin verdiği korku, Avrupa genelinde hisseler değer kaybederken, euro dolara karşı son 18 ayın en düşük seviyesine inmesine neden oldu. Diğer yandan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Almanya’yı kurtarma planına ikna etmek için ülkesini euro bölgesinden çıkarma tehdidi savurduğu söylentileri çıktı.

   

  --Petrol sızıntısı tahmin edilenden 12 kat büyük

  Analizler ABD Sahil Güvenlik yetkilileri ve British Petroleum (BP) şirketi uzmanlarının belirttiklerinin aksine petrol sızıntısının günlük 70 bin varil civarında olduğunu ifade etti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Filistin yetkilileri: Yerleşimciler taş atan çocuğu öldürdü

  Filistin kaynaklarına göre, İsrailli yerleşimciler Batı Şeria’daki Ramallah kentinde İsraillilere ait araçlara taş atan Filistinli bir genci ateş açarak öldürdü.

   

  --İran nükleer teknolojisini geliştiriyor

  Diplomatlar İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunun seviyesini artırmak için yeni sistemler kurduğunu belirtti. Bu hamle dünya liderlerinin yeni yaptırımları tartıştığı dönemde İran’ın nükleer çalışmalarını devam ettirmek istediğini gösteriyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Geithner Avrupa’nın başaracağından emin

  ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Avrupalı politika yapıcıların kıtayı etkisi altına alan ülke borcu krizini, ABD’nin ekonomisini ya da mali piyasalarını etkilemeden atlatacağına emin olduğunu söyledi.

   

  --Euro Lehman’ın yıkılışından beri en düşük seviyesinde

  Euronun, Lehman Brothers’ın çöküşünden bu yana en düşük seviyesine gerilemesi 16 ülkelik euro bölgesi birliğinin dağılacağı yorumlarına neden oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı