Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler- 15 Kasım

  Planet/ Ekonet
  15.11.2009 - 11:03 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  AFP

  --Türkiye Kürt Barışı planıyla kimseyi mutlu edemeyebilir

  Ülkedeki analistler Cumartesi günü Türkiye’nin Kürtlerin dil hakkını genişletme ve ayrımcılığın önüne geçme planının, bu girişime şiddetle karşı çıkanları ikna edemeyeceğini ve ülke genelinde bir huzursuzluk yaratacak gibi göründüğünü dile getirdi.

   

  DEUTCSHE WELLE

  --Türkiye İran uranyumu depolamaya hazır

  İran, Birleşmiş Milletlerin ülkenin uranyum rezervlerinin bir kısmını yurt dışında saklama önerisine net bir cevap vermemiş olsa da Türkiye’nin işbirliği konusunda istekli tavırları, batı dünyasını sevindiriyor.

   

   TIME

  -Türkiye barış sürecinde Kürt televizyonuna izin verecek

  Türk hükümeti 40 bin kişiden fazla insanın hayatını kaybettiği 25 yıllık silahlı savaşı durdurmak için "tarihi" bir adım attı.  

   

  BBC

  -Türkiye İran uranyumunu depolayabilir

  Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in nükleer gözlemcisi,  İran'a zenginleştirilmiş uranyumun bir kısmını Türkiye'de depolama teklifiyle gideceklerini açıkladı.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Afgan savaşına ordu göndermenin yüksek maliyeti kafaları karıştırıyor

  ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a daha fazla ordu gönderme kararı temelde askeri bir karar olsa da yönetimden üst düzey yetkililer asker göndermenin yüksek maliyetinin hükümet harcamalarını azaltma sözüne bağlılığın sorgulanmasına neden olduğunu dile getirdi.

   

  --Dünya liderleri iklim değişikliği anlaşmasını erteleme konusunda hem fikir

  ABD Başkanı ve diğer dünya liderleri gelecek ay düzenlenecek küresel iklim konferansında iklim değişikliği anlaşmasını başka bir tarihte imzalamaya karar verdi.

   

  --Çin Obama’nın dinamiklerini değiştiriyor

  Çin’in ABD’nin en büyük kredi vereni olması, ABD Başkanı’nın reformları gerçekleştirmek için çalışmak yerine Çin hakkında düşünmesine neden oluyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Türkiye Kürt barışı arayışında

  Türk hükümeti Cuma günü, ülkenin en büyük Kürtlere yönelik uzun zamandır beklenen planlarını açıkladı ve on binlerce insanın yaşamına mal olan ayrımcı savaşı sonlandırdı. Hükümet bu açılımla  muhalefet partisinin mecliste protesto gösterileri sergilemesine neden oldu.

   

  --Japonya yeni bir resesyonla yüzleşiyor

  Japonya’nın yeni hükümeti iki dipli resesyonun önüne geçmeye çalışmanın ikilemini yaşıyor. Ülkede son zamanlarda gerçekleştirilen canlandırma programları azalırken, ülkenin artan borcu Japon ekonomisinin gelecek yıla kadar güç kaybetmesine neden olabilir.

   

  --ABD’nin cari açığı büyüyor

  Doların son zamanlarda güç kaybetmesi ABD mallarının yurt dışındaki satışlarını artırırken, ülkenin cari açığının daralmasına yardımcı olmuyor

   

   

  FINANCIAL TIMES

  --Obama: Çin bir tehdit değil

  ABD Başkanı Barack Obama dünyanın em kalabalık ülkesine yapacağı gezinin hemen öncesinde Japonya’da kendisini dinleyen gazetecilere ABD’nin Çin’in yükselişini engelleme gibi bir niyeti olmadığını dile getirdi.

   

  --Yatırımcılar AB’nin değişen fon kurallarından memnun <ı>

  Avrupa Birliği’nin Cuma günü alternatif yatırım fonlarının üzerine gideceği açıklamasını yapması yatırımcıları sevindirdi. Yatırımcılar önerilerin sonuç getirebilecek vaatler olduğuna dikkat çekti.

   

  --Hollanda’dan yeni  yol ücretlendirme sistemi

  Hollanda, bütün yol ve araç vergilerini değiştirmeyi planladığını açıkladı. Ülke yeni vergileri gidilen mesafeyi temel alarak belirleyecek.

   

  HAARETZ

   --Sarkozy Ortadoğu açmazını çözmek için zirve düzenlemeyi teklif etti

  Fransa Cumhurbaşkanı bu önerisini ilk olarak geçtiğimiz hafta İsrail Başbakanı Netanyahu’ya daha sonra da Afganistan Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’da sundu.

   

  --Barış görüşmeleri içi tek ön şart Netanyahu

  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Golan Tepeleri’ndeki barışın önemini kavraması ve barışın bedelini ödemeye hazır olması lazım.

   

  -- İsrailli General: Merhamet gösteren ordular lanetlenecek

  İsrail Savuma Kuvvetleri Generali Avichai Rontzki Musevi din okulu öğrencilerine dindar bireylerin daha iyi savaş ordusu oluşturduğunu anlattı.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG
  --Afganistan'da Alman Savunma Bakanı'na eşlik eden helikopter vuruldu
  Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg geçtiğimiz cuma günü Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Guttenberg Alman askerlerini ziyaret etmek için Kunduz eyaletine giderken kendisine eşlik eden helikopterlerden biri Taliban tarafından vuruldu. Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yer alan habere göre, Alman Bakan olayda anında haberdar edildi. Helikopterin düşüp düşmediği hakkında ise açıklama yapılmadı.

   

  DIE WELT
  --Ekonomistler Merkel-Westerwelle hükümetinin ilk icraatlarına kırık not verdi
  Alman ekonomistler, Hristiyan Demokrat Birlik ile Hür Demokratların hükümet kurduktan sonra gerçekleştirdikleri ilk icraatlarına kırık not verdi. Kırık not alan konuların başında büyüme, vergi ve bütçe açığı geliyor.

  EKONOMİ BASINI  

  BLOOMBERG

  --APEC teşviklere devam edecek

  Asya Pasifik Ekonomik Birliği üyesi olan devletler, ekonomik iyileşmenin sağlam temellerde olmadığını dile getirirken, istikrarlı bir büyümeye kadar teşviklere devam edeceklerini açıkladı.

   

  --Satışlar, üretim ve gayrimenkul sektörü yükselebilir

  ABD’li ekonomistler bu hafta yayınlanacak raporlardan önce ABD’de ekim ayında perakende satışlarının artıp, üretimin yükselmiş olabileceğini ve gayrimenkul sektöründe de bir canlanmanın yaşanmış olabileceği tahmininde bulundu.

   

  --Buffet: Burlington, Berkshire için bir ucuz bir pazarlık değil

  ABD’nin en zengin ikinci kişisi olan Berkshire Hathaway Inc. Başkanı Warren Buffet, geçtiğimiz günlerde ABD’nin önemli demiryolu şirketlerinden Burlington Northern Santa Fe Corp.’u satın aldı ve demiryolu şirketinin önümüzdeki 100 yıl içinde elde edeceği sonuçların şirketi bünyesine geçirmek için ödediği 26 milyar doları fazlasıyla karşılayacağını açıkladı.  

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı