Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler - 14 Ocak

  Hürriyet Haber
  14 Ocak 2011 - 10:47Son Güncelleme : 14 Ocak 2011 - 10:47

  Dünyada öne çıkan tüm manşetler:

  UPI: Türkiye’nin ilk MALE insansız hava aracı deneme uçuşu gerçekleştirdi

  Türkiye, kendi üretimi olan ilk orta irtifalı, uzun süre havada kalabilen (MALE) insansız hava aracının (UAV) deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

   

  İsrail’in Defense Update sitesi, Türkiye’nin ANKA ile MALE sistem kategorisine dahil olduğunu belirtti. Bu gelişmenin öncesinde, Türkiye daha küçük insansız hava sistemleri üretmişti.

   

  Defense Update, yeni UAV’nin 7 bin metre irtifada, 23 saat boyunca uçabilecek şekilde tasarlandığını belirtti. Kanat genişliği 17,32 metre olan UAV, 155 beygir gücüne sahip dizel motor taşıyor.

   

  ANKA, Aselsan tarafından üretilen ASELFLIR 300 T taşıma yükü kullanıyor. Bu yükün içeriğinde elektro-optik sistem, termal kamera, lazer mesafe bulucu ve lazer hedefleyici bulunuyor.

  Defense Update, Türkiye’nin insansız araçlarda dışarıya bağımlılıktan kurtulmak istediğini belirtti. Türkiye, insansız hava araçları sistemlerine İsrail’den kiralanan ve tedarik edilen UAV’ler ile girmişti.

   

   

  YNETNEWS: Lübnan’da Hıristiyan partisinin binasına iki el bombası atıldı

  Lübnan Başbakanı Said Hariri, Hizbullah bakanlarının istifa etmesinin ardından yaşanan krizi değerlendirmek için Fransa’da temaslarda bulunurken, Hizbullah’ın müttefiki olarak görülen Hıristiyan partisinin binasına iki adet el bombası atıldı.


  Hükümetin çökmesinin ardından, Hariri yaşanan krizi görüşmek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. Diğer yandan, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah hükümetin çökmesinin iç savaşa neden olmayabileceğini belirtti. Ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Devlet Başkanı Mişel Aun’un Özgür Vatansever Hareketi partisinin merkez binasına iki el bombası atıldı.

   

  Lübnan’ın resmi haber ajansı, el bombalarının başkent Beyrut’un 25 kilometre kuzeyinde bulunan Beit Habab köyünde atıldığını belirtti. Haber kaynakları, sadece bir el bombasının patladığını iletirken, henüz zayiat olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

   

  Yetkililer saldırının ardından kınamada bulunurken, saldırının hükümetin devrilmesiyle bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor.

   

  Öte yanda, Nasrallah, bakanlarının hükümetten istifa etmesinin ardından yaşanan politil gelişmeleri değerlendirmek için Dürzîlerin lideri Velid Jumblatt ile görüştü. Bir iç savaş çıkabileceği olasılığını reddeden Nasrallah, “Sünniler ve Şiiler arasında hiçbir zaman savaş olmayacak. Adımlarımızı hesap ederek atıyoruz” dedi.

   

  El Cezire’nin haberine göre, Hizbullah liderleriyle basına kapalı bir toplantı düzenleyen Nasrallah, 2005’te Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastı soruşturan uluslararası mahkeme Hizbullah üyelerini suçlu gösterirse, bunu doğrudan kendilerine yapılan bir saldırı olarak kabul edeceğini belirtti.

   

  XINHUA: Brezilya’da ölü sayısı 500’e yaklaştı

  Kurtarma ekiplerinin, sel felaketinden kurtulmayı başaranlara ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğü Brezilya’da, Rio de Janeiro bölgesinde ölü sayısı 444’e ulaştı.

   

  Öte yandan, Serrana bölgesi yetkilileri, şu ana kadar 506 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece, Brezilya’yı etkisi altına alan seller, ülke tarihinin en büyük felaketi olarak kayıtlara geçti.

   

  En çok ölümün yaşandığı Nova Friburgo kasabasında 225 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Yakınlardaki Teresopolis’te 223, Petropolis’te 39 ve Sumidouro kasabasında ise 19 kişinin öldüğü açıklandı.

   

  Böylece, toplam ölü sayısı 1967’de yaşanan ve 437 kişinin ölümüne neden olan yer kayması felaketinin bilançosunun üzerine çıktı. Yetkililer, yer kaymaları ve kapanan yollar yüzünden diğer yerleşim birimleriyle bağlantıları kesilen kasabalarda ölü sayısının kaçınılmaz olarak artacağını belirtti.

   

  Şu ana kadar 13 bin insan evlerini terk ederken, altı bin kili okullarda ve spor salonlarında kalıyor. Selden etkilenen birçok bölgede elektrik kesintisi yaşanması, itfaiyenin geceleri çalışmasını zorlaştırıyor. Ayrıca, su ve telefon şebekelerinin de işlemediği belirtiliyor.

   

  Perşembe günü, Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve Rio de Janeiro valisi Sergio Cabral, felaket bölgesine gelerek incelemelerde bulundu. Rousseff, selden etkilenen kasabalara yardım etme sözü verirken, yeniden yapılandırma için belediyelerin ortaklaşa çalışması gerektiğini ifade etti.

   

  WASHINGTON POST: Tucson saldırısının en genç kurbanı toprağa verildi

  Cumartesi günü Kongre üyesi Gabrielle Giffords’a düzenlenen silahlı saldırıda ölen altı kişiden en genci olan 9 yaşındaki Christina Green, toprağa verildi. Tucson’da düzenlenen cenaze töreninde, St. Elizabeth Ann Seton kilisesinden alınan naşın taşınması esnasında yaşanan sessizliği çocukların ağlama sesleri bozdu.

   

  Saldırının ardından huzursuzluğun hakim olduğu Tucson kenti, Taylor’ın yasını tutarken tek parça olmuş görüntüsü verdi. Yollarda toplanan, ellerinde pembe çiçekler ve mum taşıyan binlerce insan, hiç tanımadıkları Taylor’ı son yolculuğuna uğurladı.

   

  İkiz Kulelerin terörist saldırılarla yıkıldığı 11 Eylül 2001 tarihinde doğan Taylor’ın cenazesine, o gün zarar gören 6 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir AD bayrağı getirildi. Saldıralar esnasında, insanların zarar görmemesi için iki itfaiye aracının arasına gerildiği belirtilen bayrak, cenaze törenin düzenlendiği kilisenin dışına asıldı.

   

  Yaklaşık bir buçuk saat süren cenaze töreninde konuşan Piskopos Gerald Kicanas, Christina’nın, Giffords’la tanışmayı beklerken Tanrıyla buluştuğunu belirtti.

   

  Giffords, halkın, seçtiği vekillerle bir araya geldiği bir etkinlik kapsamında, Cumartesi günü 22 yaşındaki Jared Lee Loughner’ın saldırısına uğramış ve ağır yaralanmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı