Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler- 1 Mayıs

  Planet/EkoNet
  01.05.2010 - 09:59 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --BP, petrol sızıntısından dolayı eleştiriliyor

  Obama yönetiminden yetkililer, Meksika Körfezi’ndeki sızıntı için İngiliz enerji şirketi BP’nin Amerika birimini ilk kez resmi olarak suçladı.

   

  --Pakistan’ın eski istihbarat ajanı öldürüldü

  Pakistan’da, ülkedeki bir camiye yapılan saldırıyı düzenleme sürecinde yer aldığı gerekçesiyle, eski bir istihbarat ajanının öldürülmüş olabileceği belirtildi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --ABD’deki büyümeye iş dünyasının artan harcamaları etki etti

  ABD ekonomisi, 2010’un ilk çeyreğinde, beklenenden daha düşük bir oranda, yüzde 3.2’lik bir büyüme sergiledi. Ekonomistler, bu büyümeye tüketici harcamalarının artmasının ve düşük enflasyonun etki ettiğine inanıyor.

   

  --Petrol sızıntısı kavgası durdu

  ABD hükümeti ve İngiliz enerji şirketi BP, ABD’nin Meksika Körfezi’ni etkisi altına alan petrol sızıntısını durdurmanın yollarını arıyor. Ancak kötü hava koşulları, petrolün kıyı boyunca yayılmasını engelleme çabalarına sekte vuruyor.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --BP, petrol sızıntısının bedelini ödeyecek

  İngiliz petrol şirketi BP, Cuma günü ABD’nin Meksika Körfezi’nde gerçekleşen petrol sızıntısı için yasal bütün sorumluluğu üzerine alma ve ödenmesi gereken cezaları ödeme sözü verdi. Diğer yandan körfezdeki sızıntı, balıkçılık ve petrol sektörlerine büyük zarar verdi ve Louisiana kıyısındaki birçok canlının ölümüne neden oldu.

   

  --Almanlar, Yunanistan’a sağlanacak yardıma özel sektör desteği vermek istiyor

  Almanya’da özel bankalar ve şirketlerden oluşan bir grup, Atina hükümetine sağlanacak uluslararası yardıma katkıda bulunmak istediklerini belirtti. Şirketler bu şekilde, Alman politikacıların hoşlanmadıkları yardım paketini onaylamasına zemin hazırlamak istiyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --ABD: BM içinde İsrail’i desteklemeye devam edeceğiz

  Beyaz Saray, Obama yönetiminin,Birleşmiş Milletlerin, İsrail barış görüşmelerinden çekildiği için Başbakan Benjamin Netanyahu’yu azarlamasına izin vermediğini belirtti.

   

  --İran’ın nükleer anlaşmasına Türkiye ve Brezilya aracılık edecek

  ABD, İran’a uygulanacak siyasi yaptırımlara Mayıs ayında son şeklinin verilmesini istiyor ancak yakıt takasına yönelik konuşmaların Haziran ayında başlayabileceği konuşuluyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Çin’in Nisan ayı üretimi hız kazandı

  Çin’de Nisan ayındaki üretim geçen yıla kıyasla arttı. Bu şekilde dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin aşırı bir şekilde ısınmaya başladığına yönelik kaygıları artırdı.

   

  --ABD’deki ekonomik büyümeye tüketici harcamaları büyük katkı sağladı

  ABD’de tüketici harcamaları, 2010’un ilk çeyreğinde son üç yılın en yüksek rakamlarına çıktı. Bu durum, ülkenin iyiye giden ekonomisine en fazla katkı sağlayan gelişme olarak gösteriliyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı