Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından Gaziantep yorumları

  Hürriyet Planet
  21 Ağustos 2012 - 12:07Son Güncelleme : 21 Ağustos 2012 - 12:08

  Gaziantep'te düzenlenen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı uluslararası basın kuruluşlarında geniş yer buldu. ABD ve Fransız medyasında yorumlara yer verilmezken New York merkezli Eurasianet saldırıyla ilgili "Kürt meselesi ısınıyor" başlığını kullandı.

  Orta Asya, Kafkaslar, Rusya, Ortadoğu ve güneybatı Asya ülkeri hakkında haberlere yer veren New York merkezli haber sitesi Eurasianet.org, Gaziantep'teki saldırıya, Yigal Schleifer imzalı "Kürt meselesi ısınıyor" başlıklı analizle yer verdi.

  Schleifer'in haberinde, Türkiye'de Kürt sorununun daha da şiddetlendiğini, PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmaların 80'ler ve 90'lardaki haline döndüğü ifade ediliyor. PKK'nın milletvekili Hüseyin Aygün'ü kaçırmasına da değinilen haberde, Gaziantep saldırısı için PKK'dan bir açıklama gelmeden, Türk medyasının sorumlu olarak örgütü işaret ettiği de yazıldı. 

  ÇİN'DE GENİŞ YANKI BULDU
  Çinli basın ve yayın organları ise, Gaziantep'teki terör saldırısına ilk sıradan yer verdi.   

  Uzakdoğu'nun en çok izlenen televizyonlarından Hong Kong merkezli Fenghuang, Gaziantep'teki terör saldırısını flaş haber olarak duyurdu. Olay yeri görüntülerini haber bültenlerinde ilk sırada yayınlayan televizyon, uzaktan kumandayla patlatılan bombanın en az 8 kişinin ölümüne, 66 kişinin yaralanmasına yol açtığını duyurdu. Patlamanın akabinde olay yerinin savaş alanına döndüğünü ve biri otobüs olmak üzere çok sayıda taşıtın alev aldığını ifade eden televizyon, saldırının halk arasında son derece büyük öfke yarattığını vurguladı.  

  Shanghay merkezli gazete Şinwen Wangbao ise saldırıyı manşetten verdi. Yanan otobüs ve itfaiye görevlilerinin yer aldığı fotoğrafı ana sayfasında basan gazete, Türkiye'nin doğusundaki bombalı saldırıda toplam 69 kişinin öldüğü ya da yaralandığını bildirdi. Gazete, saldırıda bir polis merkezinin hedef alındığını belirterek, patlamanın çok şiddetli olduğunu ve olay yerinde büyük bir yangın çıkardığını kaydetti. Türk güvenlik güçlerinin ülkenin doğu ve güneydoğusunda sürekli saldırıya uğradığına da işaret eden gazete, saldırıların PKK tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti. 

  Çin'in resmi haber ajansı Şinhua da saldırıyı gece yarısı flaş haber olarak abonelerine geçti. 'Türkiye'nin güneydoğusunda bir polis merkezine bombalı saldırı' diyen ajans, aralarında polislerin de bulunduğu 8 kişinin öldüğünü yazdı. Ajans, olay yeri fotoğraflarına internet sitesinin ana sayfasında yer verdi.  

  ARAP BASININDA DA YER BULDU 

  Katar merkezli uluslararası yayın yapan haber ajansı El Cezire ise, internet sitesinde saldırıyı ana sayfadan gördü. "Türkiye'nin güneydoğudaki şehrinde ölümlü patlama" başlıklı haberde en az sekiz kişinin öldüğü bilgisine yer veren El Cezire, yaralıların hastaneye kaldırılırkenki görüntülerinin bulunduğu bir videoya da yer verdi.

  Lübnan'ın El Akhbar gazetesinin internet sitesinde, PKK'nın salıdırıyı üstlenmemesi başlığa taşındı ve olaya geniş yer verildi. El Arabiya gibi başka bazı yayın kuruluşları da konuyla ilgili haberlere geniş yer verdi.

  FRANSA VE ABD'DE YORUM YOK 

  Fransız basınında, ajanslardan gelen şekliyle yer alan haberlerde ise yorum veya detaya yer verilmediği dikkati çekti. ABD gazeteleri de çoğunlukla saldırıyı ana sayfalarına taşımadılar. Saldırıyı ilk sayfasından duyuran The Wall Street Journal ise Gaziantep'in Suriye sınırında olduğuna ve "Kürt militanların" bu bölgede aktif olduğuna dikkat çekti.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı