Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya Basınından

  Yavuz Çekirge
  31.07.2007 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Financial Times
  İngiltere Başbakanı'nın ABD ziyareti

  "İngiltere'nin yeni Başbakanı Brown, Bush'la yaptığı bu ilk görüşmede yalnızca iki ay önceden haber vererek Irak'taki İngiliz askerlerini aktif görevden çekebileceği mesajını verdi.Brown  kararını vermek için Başkan Bush'un Eylül ayında yapacağı kapsamlı değerlendirmeyi bekleyecek."

  The Los Angeles Times
   Gazete Başkan Bush'un El Kaide ile Irak Savaşı arasında kurduğu bağlantıyı doğru bulmuyor...

  " El Kaide'nin öldürülen liderleri yerine, yeni liderler yetiştirmesini nasıl önleyebiliriz? Yeni militanlar devşirmesini nasıl engelleyebiliriz? Irak'ta, Filistin'de veya İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında kendileriyle birlikte masum insanları da öldürmenin İslam'a bir faydası olmadığı konusunda fanatik gençleri kim ikna edecek? Fanatik İslam anlayışının yayılmasını önlemek için ekonomik, sosyal ve dini alanlarda ne tür adımlar atılması gerekir? Herhangi bir Amerikan başkanı, bu sorulara anlamlı bir cevap vermedikçe, teröre karşı küresel bir savaştan bahsetmemiz mümkün değildir ."

   
  The NewYork Times
  20 Milyarlık silah satışının amacı  belli oldu .

  Gazetenin haberine göre senatoya sunulacak plan doğrultusunda Körfez ülkelerine silah satışının  gerekçesi olarak İran gösteriliyor. Bush yönetimi tarafından İran 'ın bölgede yükselen etkisini azaltmak amacıyla mutlaka savunma amaçlı olarak yapılması planlanan silah satışının Eylül ayında kongrede  bekleniyor.Dışişleri bakanı Rice bölgede görüşmeler yapmak üzere orta doğu da yeni bir görüşmeler maratonuna başlıyor .

  Reuters
  Irak'ta parlamento 'yaz tatilinde'

   Irak'ta parlamento, ABD tarafından çıkarılması istenen  temel yasaları çıkaramadan "yaz tatili" kararı aldı. Parlamento, eylül ayında toplanacak ve "petrol yasası" gibi uzlaşma bekleyen konuları yeniden ele almaya başlayacak. Öte yandan bugün başkentte bir minibüsün infilak etmesi sonucunda 6 kişi öldü, en az 31 kişi yaralandı. Minibüsün, başkentin doğusundaki Şii mahallelerine gitmek için bekleyen araçlardan biri olduğu bildirildi. Bağdat'ın batısındaki çatışmalarda da 3 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

  Frankfurter Allgemeine Zeitung
  ABD ortadoğuda   yeni askeri anlaşmalar imzalamak istiyor

  "ABD bir süredir içinde İsrail'in de bulunduğu bir Sünni- Arap koalisyonuyla Ortadoğu'da İran karşısında güçlenecek bir Şii politikası için çalışmalar yürütüyor. Şimdi de uygulamaya konulacak genel bir strateji çerçevesinde yeni askeri anlaşmalar gündemde. Suudi Arabistan ve Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye beş ülkeyle yaklaşık 20 milyar dolar tutarında askeri işbirliği anlaşması yapılacak. Ayrıca Mısır ve İsrail'e de 30 milyar dolardan fazla askeri destek sağlanacak. Yani Washington yönetimi yine bir taşla birden fazla kuş vurabilmek için, yine ilk etapta teknolojik silah desteği  ve askeri işbirliği yöntemine başvuruyor".

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı