Dünya Haberleri

  Dünya Basınından

  Yavuz Çekirge
  27.07.2007 - 12:49 | Son Güncelleme:

  The Economist
  "İktidardaki AKP, tam bir seçim zaferi elde etti ama, partinin temkinli davranma vakti de geldi."
  "Erdoğan'ın başarısının boyutlarını  tarif etmek mümkün: Türkiye'deki illerin  neredeyse tamamı, Kürtlerin yoğun olduğu yedi il de dahil olmak üzere AKP'ye oy verdi. Meclisteki kadın temsilci sayısı ikiye katlanarak 50'ye çıktı."

  "Laik güçlerin kaygılarından yararlanan, Atatürk'ün kurduğu CHP'nin seçimde yüzde 21 oy oranını aşamaması, generallerin etkisini zayıflattı. Ama Erdoğan çok  dikkatli hareket etmek zorunda. Parlamentoda üçte iki çoğunluğa sahip olmadığından, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayını kabul ettirebilmek için Milliyetçi Hareket Partisi'nin desteğini araması gerek. MHP lideri Devlet Bahçeli işbirliği mesajı verse de, bunun karşılığında, ordunun PKK'ya karşı Kuzey Irak'a sınır ötesi harekât düzenlemesine izin vermesi için, Erdoğan üzerinde baskı kuracak gibi görünüyor. Erdoğan çoğu Kürt 20 bağımsız adayın da desteğini kazanmak durumunda kalabilir.

  "Öte yandan, Erdoğan ,Gül'ün adaylığı karşısında temkinli davranıyor. Erdoğan generallerle yeniden çatışmak istemiyor olabilir. Muhafazakâr kanat ise, Erdoğan'ın dört yıldır gündeme almadığı başörtüsü yasağını kaldırma, ordunun nüfuzunu sınırlama gibi konuları yeniden gündeme getirmesi için baskı yapabilir.

  Daily Telegraph
  "AB'nde modern, demokratik ve Müslüman bir ülkeye evet denebilir"

  "Türkiye'de genel seçimlerin ardından İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, seçimin galibi AKP'yi"anlamaktan"söz etti.  Avrupa'nın 1952'de NATO'ya giren, 2005'ten bu yana Avrupa Birliği'ne üyelik müzakereleri sürecindeki bir ülkeden söz ediyoruz. Türkiye 'den."Anlamak", dışlanmış olanı tanımaya başlamaktan geçmektedir.

  "Türkiye bu seçimlerde ordunun müdahale tehdidini ortadan kaldıran  bir demokrasi deneyimi yaşadı. Avrupa Birliği bu deneyimi övgüyle karşılamalı. Canlı bir ekonomiye sahip demokratik ve Müslüman bir  ülke. Radikal  İslam tehdidiyle karşı karşıya olan coğrafyada bu gelişme memnuniyetle karşılanmalı."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı