Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya Basınından

  Yavuz Çekirge
  23 Temmuz 2007 - 14:15Son Güncelleme : 23 Temmuz 2007 - 14:15

  The Washington Post
  "Türkiye'de seçimleri iktidardaki parti açık farkla kazandı ."

  "İktidardaki ılımlı İslamla ekonomik gelişmeyi birleştiren  parti ,laik ordunun baskılarına rağmen seçmenlerin çoğunluğu tarafından yeniden iktidara getirildi. Laik kesimlerin bölgedeki İslami hareketlerin güçlenmesinden korkmasının yarattığı siyasi kriz ,sonucu ordunun verdiği muhtıra  cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından erken seçimleri gündeme getirmişti."

  Financial Times
  "Türk seçmenin tercihi AKP oldu .Seçim sonuçları ,  laik kesime ve orduya darbe bir vurdu"
  "AKP,oyların büyük bir çoğunluğunu , büyük şehirler dışından, özellikle de, Anadolu'daki orta sınıftan elde etti.. Özellikle Orta ve doğu Anadolu muhafakazar Müslüman iş adamlarından, tüccarlardan ve onların ailelerinden oy toplamayı başardı. Laik çevreler, toplumun bu kesimini, uzun bir süredir parlementonun  dışında tutmaya çalışıyordu.."

  The Times
  "Türk seçmenler temelde sol görüşlü bağımsız adayları ve güneydoğuda güçlü Kürt bağımsızları da parlamentoya sokma kararı aldı."

  "Erdoğan'ın zaferinin boyutları; orduya, yargıya, bürokrasiye ve ana muhalefet partisine güçlü bir mesaj verdi. Kuşkusuz, bu ezici zafer, önümüzdeki haftalarda cumhurbaşkanlığı adayını açıklamaya hazırlanan Erdoğan'ı cesaretlendirecek."

  The Guardian
  "Erken seçim ve  ordunun baskısına Türk seçmeninden bir yanıt"
  "Darbe tehdidi, hükümetle muhalefet arasında cumhurbaşkanı seçimine kilitlenen anlaşmazlık, Kuzey Irak'taki PKK güçlerini çökertmeye yönelik giderek artan sınırötesi askeri harekât baskısı, Amerika Birleşik Devletleri ile Irak konusundaki zayıf ilişkiler ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle neredeyse felce uğramış üyelik müzakereleri başbakanın önünde bekleyen konuların başında gelenler."
  "Seçim öncesinde toplumda milliyetci akımların  yükselmesi, parlamentoya Milliyetçi Hareket Partisi'nin  girmesine olanak sağladı ."


  The Independent
  "Türkiye'de İslamcı hükümetin seçim zaferi"

  "Ordunun siyasete müdahalesi karşısında Türk halkının  tepkisi"
  " Türkiye'de son dönemde ordu ile hükümet arasında yaşanan gerginliğin temelinde, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayını, muhalefetle tartışmayı reddetmesinin yattığı söylenebilir."
  "Ancak yine de  AKP'nin oy oranını artırmasına rağmen, parlamentodaki milletvekili sayısında düşüş  var. Bu AKP 'nin , mecliste bir uzlaşma aramasını gerektiriyor ."

  El Cezire
  "Türkiye'de iktidardaki AK Parti seçimleri kazandı"

  "Başbakan Tayyip erdoğan kendisine moral getiren bu büyük seçim zaferinden sonra yaptığı konuşmada , milli birlik ve beraberlik için çalışacaklarını . AB müzakerelerine hızla devam edecekleri mesajını verdi."

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı