Dünya Haberleri

  Dünya Basınından

  Yavuz Çekirge
  18.07.2007 - 12:41 | Son Güncelleme:

  The Independent
  Türkiye'nin Kritik seçimi

  The Independent gazetesi  Tuncay Şeyranlıoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili haberinde 22 Temmuz'u "Türkiye'nin en kritik seçimlerinden biri" olarak görüyor:
  "Kamuoyu yoklamaları, AKP'nin  tek başına iktidara geleceğini gösteriyor. AKP'nin  ordu ve yargı organlarıyla  zaman zaman karşı karşıya kalmasından  rahatsız olan fakat partinin genel çizgisinden hoşnut olan uluslararası yatırımcılar için iyi bir sonuç."

  "Siyaset bilimci Hakan Yavuz ise 'Türkiye 23 Temmuz'da Kürt milliyetçileri, Türk milliyetçileri, aşırı laikler ve AKP'den oluşan bir parlamentoyla karşılaşacak. Bölünmüşlüğü daha da artıracak bir parlamento ortaya çıkacak gibi görünüyor" diyor."

  22 Temmuz seçimlerinden sonra  ilk krizin cumhurbaşkanı  seçiminde yaşanacağını belirten gazete, AKP'nin uzlaşma sinyalleri vermesine ve laiklik konusundaki kaygıları gidermek için merkezdeki bazı isimleri aday göstermesine karşın, birçok kişinin AKP'yle ilgili şüphelerinin devam ettiğini yazıyor.

  Reuters
  Kuzey Kore nükleer tesislerini kapattı

  Birleşmiş Milletler denetçileri Kuzey Kore'nin Yong Byong'da bulunan nükleer kompleksteki beş nükleer tesisin hepsinin kapattığını duyurdu. Nükleer görüşmeler bugün Pekin'de devam edecek.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey kapatılan tesislerden bazılarını Birleşmiş Milletler denetçilerinin mühürlediğini belirtti.


  The New York Times
  AKP yeniden iktidara gelebilir

  Gazete Ankara çıkışlı haberinde Türkiye'deki seçimlerle ilgili bir haber analize yer veriyor.
  "Türkiye demokrasi tarihinin en kritik seçimlerinden birine bu Pazar giriyor.İktidardaki İslami eğilimli AKP partisi ile laik elit güçlerin mücadelesine sahne olması beklenen seçimlerde AKP 'nin oylarının azalacağı fakat  yeniden iktidara gelmesi ihtimalinin  yüksek olduğu belirtiliyor.  

  Bu seçim senaryosunun daha muhtemel bir senaryo olduğu piyasalardaki hareketlenmeden anlaşıldı. Bosra  yatırımcıları İstanbul Borsasını  en yüksek seviyelerine ulaşarak rekor üzerine rekor kırmasına neden oldu.
  Türkiye'de laik güçler iktidardaki islami AKP partisinin anayasayı değiştirerek laikliği ortadan kaldırma niyetinde olduğunu idda ediyorlar. Öte yandan anayasa değişikliği için parlementonun üçte iki çoğunluğu gerekmektedir.

  Seçim araştırmaları iktidardaki AKP 'nin oyların % 40 'ını alabileceğini göstermektedir.  Bu oran 2002 yılı seçimlerinden 6 puan fazladır."

  74 milyonluk Türkiye 'de 42. Milyon seçmen 22 Temmuz Pazar günü sandıklara gidiyor.
  Bu seçimlerin ana teması terörizm olmuştur.  Geçen seçimlerin aksine AB müzakere süreci  siyasi partilerin üzerinde pek fazla durmadıkları bir konudur."

  Dünya basınında dün öne çıkanlar

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı