Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya basınından

  Yavuz Çekirge
  11 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 11:04

  Al Jazeera- El Cezire
  ABD Lal Camisi baskınını destekliyor .
  Katar ‘dan yayın yapan El Cezire Lal camisi olaylarını bugünkü manşetlerine taşımış :
  Pakistan ‘da radikal islami bir grubun gerçekleştirdiği işgal sonrasında askeri güçlerin müdahalesi sonucu çıkan kanlı çarpışmalarda eli silahlı 50 öğrencinin ve 8 askerin ölümüyle sonuçlanan olaylar konusunda bir açıklama yapan G.W Bush Ohio ‘da yaptığı konuşmada ,Pakistan ‘ın ABD ‘nin müttefiki olduğunu ve bu tür aşırı güçlere sert önlemlerle karşılık verilmesinin doğru olduğunu açıkladı.

  Washington Post
  Türkiye’de muhalefet cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşmayı kabul ediyor.
  Reuters İstanbul çıkışlı haberde CHP ‘nin Başbakan Tayyip Erdoğan ‘dan gelen cumhurbaşkanının seçiminde uzlaşma aranacağı teklifine sıcak baktığını bildirdi.
  22 Temmuz seçimlerini AKP nin kazanacağını fakat milletvekili sandalye sayısının azalacağını öngören yorumcular, başbakanın uzlaşma aramasını usta  bir siyasi manevra olarak değerlendiriyorlar. 

  The BBC
  Bush 'biraz daha süre' istedi
   Bush Irak'taki Amerikalı komutanlara, çoğu Bağdat'a gönderilen takviye askerlere dayalı stratejiyi tamamen uygulama şansı verilmesi gerektiğini söyledi.
  Uygulamaya yeni geçildiğini belirten Bush Kongre'den, Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı David Petraeus'un Eylül ayında raporunu sunmasına kadar herhangi bir karar almamasını istedi.
  Ancak Demokratların kontrolündeki Amerikan Senatosu, yıllık askeri bütçede bir dizi değişik yapılmasını öngören önergeyi tartışmaya başlamış durumda.
  Önergenin bu hafta Senato'da oylanması bekleniyor.
  Sunulan değişiklik tekliflerinden birisi, askerlerin savaş bölgesinde kaldıkları süre kadar zamanı ABD'deki üslerinde geçirmesini öngörüyor.
  Böylece uzun vadeli konuşlandırma yapmak zorlaşıyor.
  Bir diğer teklif, 120 gün içinde çekilmelerin başlamasına yönelik.
  Demokratlar daha önce de çekilmeyi kısa süre içinde başlatmaya yönelik girişimlerde bulunmuş, ancak geri adım atmak zorunda kalmıştı.
  Demokratların Senato'daki lideri Harry Reid, Irak'ta asker sayısının artırılmasına yönelik stratejinin işlemediğini söylemişti.
  Harry Reid, Beyaz Saray'la görüş ayrılığına düşen Cumhuriyetçilere, Demokratlarla birlikte, savaşa son vermeleri yönünde oy kullanmaları çağrısı yapmıştı.

  Financial Times
  Kıbrıs ve görüşmeler
  Gazete görüşmelerin yeniden başlayabileceği ihtimali üzerinde duruyor . Adanın güneyinde üç partiden oluşan koalisyon hükümeti çökmüş, komünist AKEL Partisi, genel sekreteri Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Şubat ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklamıştı.
  Güney Kıbrıs'ın en büyük partisi AKEL'in tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı adayı çıkardığına dikkat çekiliyor.Bu gelişme, adanın iki yakasının birleşmesi için Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda yapılan görüşmeleri yeniden başlatabilir.
  Uzmanlar, Hristofyas'ın seçim kampanyasını bu platform üzerine kurmasını beklediklerini de belirtiyorlar.
  En önemli aday konumundaki Hristofyas'ın, seçimi kazanması halinde Kıbrıslı Türklerin lideri Mehmet Ali Talat'la, Birleşmiş Milletler'in himayesinde doğrudan görüşmelere hazırlandığını vurguluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı