Dünya basını ponpon kızları tartışıyor

03 Eylül 2010 - 11:03Son Güncelleme : 03 Eylül 2010 - 09:49

Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye'nin maçlarında ponpon kızların gösteri yapmasına engel olunduğu yönündeki tartışmalar dünya basınına da yansıdı. FIBA kızların Türkiye maçlarına çıkmasının yasaklandığı yönünde bir açıklama yaptı. Ancak dün akşam oynanan Türkiye-Porto Riko maçında kızlar sahadaydı.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Associated Press FIBA’nın ponpon kızlar ekibinin Türkiye’nin maçlarında kenara çekildiğini bildirdi.

 

FIBA'nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya dayandırılan haberde Kızıl Tilkiler’e kostümleri ve figürlerinin toplumu rahatsız edebileceği gerekçesiyle Türkiye’nin maçlarında gösteri yapmamaları söylendiği ifade edildi. FIBA kararın kendilerine ait olmadığını belirtti.

 

FIBA Genel Sekreteri Patrick Baumann, eğlencenin maçların bir parçası olmasını tercih ettiklerini ancak “Eğer küçük bir ayarlama gerekirse kendileri için sorun olmadığını” belirtti. Ancak açıklamada bunun FIBA’nın da kararı olmadığının altı çizilirken, “Dansçılar Ankara’da oynana diğer ülkelerin maçlarında gösteri yapmaya devam edecek” dedi.

 

Ukraynalı profesyonel bir dans ekibi olan Kızıl Tilkiler’in diğer maçlarda gösteri yapmaya devam edecekleri ifade edildi.

 

Baumann, “Dansçılar maçları seyredenleri çok eğlendiriyor, salonlarda çok hareketli bir ortam oluşturuyor” dedi.

 

"KÜLTÜRE SAYGI"

FIBA’nın açıklamasında yasağı kimin uygulamaya koyduğu ya da gerekçesi yer almadı. Bauman, “Bu kültüre saygı göstermekle basketbolun bütün hızı, heyecanı ve eğlenceyi izleyicilere vermesini sağlamak arasında bir denge tutturmaktır” dedi.

 

Açıklamada Erdoğan çiftinin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun maçlara geldiği bilgisi de yer aldı.

 

Reuters’a konuşan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü sözcüsü böyle bir yasakla ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

 

Reuters, konuya yakın bir kaynağın hükümet yetkililerinin gayrı resmi bir şekilde AK Parti yetkililerinin izlediği maçlarda sahaya çıkmamasını talep ettiği yönündeki sözlerini aktardı.

 

ÇEŞİTLİ SPEKÜLASYONLAR VAR

New York Times ise konuyla ilgili olarak dekolte giyinen dansçıların devlet görevlilerinin önüne çıkmamaları için sahadan çekildikleri spekülasyonlarının yapıldığını belirtirken, asıl nedenin ne olduğu konusunda farklı yorumlar bulunduğunun altını çizdi.

 

Türkiye Basketbol Federasyon sözcüsü Sancar Sönmez ise “Kararla ilgili hükümetten ya da federasyondan gelen herhangi bir baskı olmadığı konusunda sizi temin ederim” dedi.

 

Dans grubunun çalıştırıcısı Elena Rozhkova, son üç Türkiye maçına “siyasi” nedenlerle çıkarılmadıklarını söyledi.

 

New York Times dün akşam oynanan Türkiye-Porto Riko maçında ponpon kızların gösteri yapmadığını Rozhkova’nın ise “Bu bir siyasi mesele, bu konuda yorum yapmıyorum” dediğini yazdı.

 

Adının açıklanmasını istemeyen eski bir milli basketbolcuya da söz veren gazete, oyuncunun “Türkiye gibi laik bir ülkede böyle bir şey yaşanmamalı” dediğini yazdı.

 

Hürriyet'i Facebook'ta takip etmek istiyorsanız:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Hürriyet'i Twitter'da takip etmek istiyorsanız:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 144 Yorum }
 • cancan emre 3.9.2010 18:38:50
  Ponpon kızların dans etmesi yada kadınların dekoltesini medeniyet olarak görmek diye basite indirgenen yasakçı zihniyeti kınıyorum. Elbette dekolte medeniyet ölçütü değildir ama siz de gördüğünüz her mini etekli yada dekoltesi olandan etkilenmeyin be kardeşim nefsiniz bu kadar mı zayıf hayret .
 • TURGUT FİLİZ 3.9.2010 10:31:57
  İran olma yolunda azimle ilerliyoruz...
 • Attila Turk 2.9.2010 18:37:20
  Kulture saygiymis, guldurmesinler beni, bu kultur dayatmasidir. Turkiye ortadogululastiriliyor.
 • hakan demir 2.9.2010 16:12:20
  Basketbolu ponpon kizlari Turkler mi icat etti? Dunyanin her yerinde ponpon kizlar var.Bu is bu sovun parcasi.Ama sen cikip benim dunya gorusum bu.baskalarinin ozgurlugu umrumda degil onlari da adam ederim yasakci kafasiyla is yaparsan kusura bakma demokrasi insan haklari anlatamazsin kimseye!
 • M. M. 2.9.2010 16:09:37
  @gulay terli, NBA maclarini seyredersen gorursun !!! Boyle cahil cahil yorum yapacagina git biraz arastir
 • M. M. 2.9.2010 16:06:43
  O zaman dansozleri de yasaklasinlar. Yari ciplak dans ediyorlar. Ama yurdumun erkeklerinin agzi 5 kariz acik izliyorlar..
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayAçıklamaDarbeMonacoBeşiktaş15 Temmuz 2016