Gündem Haberleri

  Dünya basını Kaddafi'ye ateş püskürüyor

  Planet
  22.02.2011 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Dünya basını, Libya Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının protestoculara ateş açmasını sert bir dille eleştirdi. En ağır yorumlar İngiliz basınında yer aldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                 

   

   

   

  TIMES: Lanet olası albay

  Libya'da savaş uçaklarının başkent Trablus'ta demokrasi yanlısı protestocuları bombaladı. Öte yandan savaş uçakları, göstericilerin elinde bulunan Bingazi'ye bombalı saldırı düzenledi.


  Bu gelişmeler sonrası, bazı pilotlar ve diplomatlar Kaddafi rejimini terk ederek göstericilerin tarafına geçti. Libya'nın Birleşmiş Milletler delegasyonu da isyana katıldı.

   

  Başyazı: Zorba yönetimin son durağı

   

  Kaddafi rejiminin, göstericilere ateş açıp, daha fazla kan dökülmesi sözü vererek, zalimliğini gösterdi. Batının Kaddafi'ye, gecikmeksizin görevi bırakması için baskı yapması gerekiyor.

   

  INDEPENDENT: Zalim, mağrur, kana bulanmış (Robert Fisk)

  Zalim, mağrur, kana bulanmış ve 40 yıldan fazla terör ve baskının ardından acaba şimdi kesinlikle gidiyor mu? Trablus'un zorbası silah sesleri ve alevler arasında çöktü.

   

  Ortadoğu'nun her yerinde olduğu gibi Kaddafi'nin çöküşünden önce de tarihi bir açıklama gelecektir. Kaddafi'nin muhalifleri yıllarca onu öldürmeye çalıştılar, Bingazi sokaklarında İslamcılar olarak ayaklandılar. Ama Kaddafi, hepsini cezalandırdı.

   

  Başyazı: İngiltere Kaddafi'yi fazla sıkı kucakladı

   

  Kaddafi, İngiltere'nin konfor için biraz fazla sarıldığı bir lider. İngiltere-Libya ilişkileri 1984'te, Lonra'daki Libya Büyükelçiliği'nden açılan ateş sonucu bir İngiliz polisinin ölümünden sonra gerildi. İlişkiler 2004'te eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Libya ziyaretiyle yeniden düzeldi.

   

  NEW YORK TIMES: Kaddafi’nin zayıflayan iktidarı savaş uçaklarıyla saldırıya geçti

  Libya lideri Albay Muammer Kaddafi’nin gücü giderek gücünü kaybeden iktidarı, helikopter ve savaş uçaklarıyla etrafı sarılan Trablus’taki protestoculara güvenlik güçleri ve milis kuvvetiyle karşılık verdi.

   

  Görgü tanıkları, Pazartesi gecesi itibariyle Trablus sokaklarının Kaddafi’ye bağlı özel birlikler ve paralı askerlerle dolduğunu belirtti. Emirlerden muaf olarak etrafa ateş açan askerlerin yanı sıra, savaş uçakları şehri bombaladı, helikopterler protestocuları hedef aldı.

   

  Milis kuvvetleri, Yeşil Meydan'a gelerek protestocuların üzerine ateş açarak dağılmalarını sağladı. Ardından, Kaddafi destekçileri meydana girdi. Trablus’taki halk artık evinden dışarı adım atmaya korkar bir hale geldi.

   

  EL CEZİRE: Güvenlik güçleri Libya’da protestocuları katlediyor

  Libya’da protestocular, güvenlik güçlerinin savaş uçakları ve gerçek mermiler kullanarak kendilerini “katletmeye çalıştıklarını” belirtti. Güvenlik güçleri, Kaddafi’nin iktidarını korumak için kanlı bir operasyon başlattı. Başkent Trablus ve diğer şehirlerde insanların üzerine ateş açılıyor.

   

  Libya’nın Hindistan eski Büyükelçisi Ali El Esavi ve görgü tanıkları, savaş uçaklarının protestocuların üzerine bomba yağdırdığını belirtti. El Cezire’ye konuşan Libyalılar, Salı günü savaş uçaklarının Trablus’u yeniden bombalamaya başladıklarını, paralı askerlerin şehir halkına ateş açtıklarını söyledi.

   

  XINHUA: Libya’da şiddet öldürücü seviyeye ulaştı

  Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Libya güvenlik güçlerinin Trablus’ta hükümet karşıtı göstericiler üzerine el bombaları attığını, savaş uçaklarının ise askeri tesislere gitmekte olan protestoculara bomba yağdırdığını belirtti.

   

  Televizyon, sadece Pazartesi günü yaşanan şiddet olaylarında ölen kişi sayısının 160 olduğunu belirtti. Bu arada, bazı askeri ve polis birliklerinin protestoculara katılmasıyla  Libya Muammer Kaddafi’nin üzerindeki baskı giderek arttı. Oysa, Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, ordunun hala babasının arkasında olduğunu belirtmişti.

   

  Libyalı Müslüman bilginler ise fetva yayımlayarak tüm Müslümanların protesto hareketine katılmasını istedi.

   

  GUARDIAN: Kaddafi, iktidarı elinden giderken, etrafa saldırıyor

  İktidardaki gücü gün geçtikçe zayıflayan Muammer Kaddafi'nin güvenlik güçleri Trablus'taki kalabalık üzerine ateş açtı. Protestoculara gösterilen bu sert tepki, Arap dünyasındaki demokrasi hareketlerine şu ana kadar gösterilen en kanlı cevap oldu.

   

  El Cezire televizyonuna konuşan bir Trabluslu, "Ölüm her yerde... Dünya neden sessiz" dedi.  

   

  DAILY MAIL: Zalim kaçışta

  Trablus'tan dumanlar yükseliyor, sokaklarda anarşi kol geziyor ve Muammer Kaddafi'ye sadık güvenlik güçleri protestocuların üzerine ateş açıyor. Kaddafi'nin kendi halkı üzerine ateş açılması emri vermesiyle savaş jetleri hedef ayırt etmeksizin bombalı saldırılar düzenliyor, donanmanın Trablus'u bombaladığı haberleri geliyor.

   

  Bu esnada, ülkeyi terk ettiği iddia edilen Kaddafi, halen Libya'da olduğunu söyledi. El Cezire'ye konuşan bir Libyalı, "Tanık olduğumuz şeyler inanılır gibi değil. Savaş uçakları ve helikopterler hedef ayırt etmeden her yeri bombalıyor. Çok fazla ölü var."

   

  FINANCIAL TIMES: Çaresiz Kaddafi zar zor dayanıyor

  Giderek çaresiz bir duruma düşen Libya lideri Muammer Kaddafi, Salı günü protestocuların üzerinde şiddet uygulayarak gücünde kalmaya çalışırken, başkent Trablus'taki destekçikleri onu terk etmiş durumda.

   

  Yerel saatle 02.00 sularında televizyona çıkan Kaddafi, hala Libya'da olduğunu söyledi. Kaddafi, Venezüella'ya gittiğini iddia eden İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un iddialarının "hain dedikodular" olduğunu belirtti.

   

       

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı