Gündem Haberleri

  Dünya Barış Gününde Sezer hukuka saygı istedi

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Göreve geldiği günden beri hukukun üstünlüğüne olan inancı ile tanınan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Barış gününde yine hukuku savundu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladığı mesajda "Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, barış ve huzur içinde 21'inci yüzyıla kapılarını açmıştır" dedi.

  10 nuncu Cumhurbaşkanı sözlerine "Dünya barışında en önemli adımlardan birisi olan Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasiyi kurmayı başarmış devletlerin temel yasası olmuştur." şeklinde devam edirken teknolojik gelişiminnemini vurguladı.

  Sezer, bugün, iletişim alanındaki teknolojik gelişmelerin, tüm dünya ülkelerini birbirine bağladığını, yıkıcı savaşlarla, yoksullukla ve açlıkla mücadeleyi de küreselleştirdiğini belirtti.

  Bu gelişmeyle, dünya barışını sağlamanın, bütün bireylerin görevi durumuna geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Sezer, "Dünyadaki değişimin yakın izleyicisi olan Türkiye Cumhuriyeti, Yüce Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesinin öncülüğünde, kıtalararası konumuyla dünya barışının sağlanmasında ve korunmasında önemli devletlerden biri olduğunu da belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı