Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya Bankası'ndan kültür kredisi

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1999 - 00:01

  Kültür Bakanlığı, yokolma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan doğa ve kültür varlıklarının kurtarılması için ilk kez dış kaynaklı kredi yoluna başvurdu. Bakanlık, önemli arkeoloji ve SİT alanlarının korunmasına yönelik projelerde kullanılmak üzere Dünya Bankası'ndan kredi istedi. Kültür Bakanı İstemihan Talay, Rusya'nın, Leningrad'daki tarihi eserlerin korunması ve onarımı için Dünya Bankası'ndan 150 milyon dolar kredi aldığını öğrenince harekete geçtiklerini söyledi.

  Türkiye'deki bir çok doğa ve kültür varlığının da çeşitli tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu hatırlatan Talay, bu amaçla ilk aşamada Çatalhöyük, Nemrut, Pamukkale, Kapadokya, Perge ve Efes antik tiyatroları, Demre'deki Noel Baba, Tarsus'daki St. Paul ve Hatay'daki St. Pierre kiliselerinin korunması ve onarımı için Dünya Bankası'ndan kredi istediklerini söyledi. Talay, bunları bütçe ve bakanlık dışı, uzun vadeli ve ucuz bir kaynak olarak düşündüklerini belirtti. Bakan Talay, Dünya Bankası yetkililerinin konuyu değerlendirdiklerini söyledi.

  Kültür Bakanlığı ile Dünya Bankası uzmanlarının ortaklaşa yaptıkları çalışmalar sonucunda, bakanlığın istediği kredi miktarları şöyle:

  Pamukkale'nin kurtarılması projesi: 55 milyon dolar, Çatalhöyük'ün kurtarılması projesi: 6 milyon 600 bin dolar, Nemrut ve Kapadokya için: 3 milyon dolar, St. Paul, St. Pierre ve Noel Baba kiliseleri için: 2 milyon 395 bin dolar, Perge ve Efes antik tiyatrolarının proje hazırlığı için: 60 bin dolar, Türkiye genelinde envanter ve belgeleme için: 1 milyon 100 bin dolar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı