Dünya Bankası'ndan 385 milyon dolarlık kredi

Hürriyet Haber
22 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Aralık 2000 - 00:01

Dünya Bankası'nın, Türkiye için, 3 yıllık dönemi kapsayan, Ülke Yardım Stratejisi'ni (CAS) onayladığı, yapısal reformların gerçekleşmesi halinde sağlanacak kredinin 5 milyar dolar olacağı bildirildi. 385 milyon dolarlık ilk dilim kredinin yürürlüğe girmesiyle serbest bırakılacak

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dünya Bankası'ndan sağlanacak bu finansmanın 2.4 milyar dolarılık bölümünün yapısal uyum kredilerinden oluştuğu belirtildi.

Açıklamada, yapısal reformlar arasında yer alan ve mali sektörün deseteklenmesine yönelik olan 777.78 milyon dolar tutarındaki "Mali Sektör Uyum Kredisi" (FSAL) ve 250 milyon dolar tutarındaki "Özelleştirme Sosyal Yardım Proje Kredisi"ne ilişkin ikraz (ödünç verme) anlaşmaları da CAS ile birlikte Dünya Bankası Yönetim Kurulu tarafından onaylandı.

Söz konusu iki krediye ilişkin ikraz anlaşmalarının, aynı gün Washington'da Türk Hükümeti ve Banka arasında imzalandığı hatırlatılan açıklamada, bu anlaşmaların bugün yürürlüğe gireceği ifade edildi. Açıklamada, iki dilim halinde kullandırılacak olan FSAL kredisinin net bazda 385 milyon dolarlık ilk dilminin kredinin yürürlüğe girmesiyle serbest bırakılacağı da kaydedildi. (aa)

 • Dünya Bankası kredisi onaylandı
 • Özelleştirmeler için 250 milyon dolar

 • Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı