Gündem Haberleri

  Dünya Bankası: Yatırım için dünyanın en reformist ülkesi Mısır

  ANKA
  04.10.2007 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası, 2007’de yabancı yatırımcılara iş yapma kolaylığı sağlamak amacıyla en çok reform yapan ülke olarak Mısır’ı seçti. Türkiye ise iş yapma kolaylığı bakımından 178 ülke arasında, 57. sırada yer aldı.

  Dünya Bankası’nın her yıl yayımladığı ve ülkelerin yabancı yatırımcılara sunduğu kolaylıkları karşılaştırdığı “Doing Business 2008” başlıklı raporda, Mısır’ın, yatırımcılara sağlanan kolaylıklarda en hızlı gelişme gösteren ve en çok reform yapan ülke olduğu kaydedildi.

  Doing Business 2008 raporuna göre, Mısır’ın yanı sıra, hızla gelişen pazarlar olarak gösterilen Çin, Hindistan, Vietnam ve Türkiye de yabancı yatırımı kolaylaştırmak için reform çabası içinde olan ülkeler olarak belirtiliyor. 178 ülke ekonomisinin iş yapma kolaylığına göre sıralandığı Doing Business 2008 raporunda Türkiye, Yunanistan, Polonya ve Makedonya’nın önünde 57. sırada yer alıyor.

  Yabancı yatırımcı sayısını artırmak isteyen Mısır öncelikle, iş kurmak için gerekli olan sermaye miktarını 8 bin 950 dolardan 180 dolara indirdi. Ayrıca işe başlama zamanı ve maliyeti yarı yarıya azaltan ülke, kayıtlı mülkler için ödenmesi gereken tutar, mülkiyet değerinin yüzde 3’ünden daha düşük sabit bir meblağa dönüştürüldü.

  Öte yandan, yatırımcılar için Mısır limanlarında yeni tek duraklık mağazalar açılırken, ithalat süresi 7 gün, ihracat süresi ise 5 gün azaltıldı.

  Reformları takip eden 6 ay sonunda, daha kayıt dışılığın azalmasıyla elde edilen kar yüzde 39 arttı.

  Ülkede inşaat izni için gerekli olan bürokrasiyi de azaltan Mısır yönetimi, yakın zamanda yatırımcıların kolay kredi almasını sağlayacak yeni bir merkezi devreye sokmaya hazırlanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı