Dünya Bankası: Türkiye yeni G-7’ler arasına girebilir

Hürriyet Haber
15 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 01:18

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Türkiye’nin bölgesinde, ekonomik ve siyasi istikrar açısından önemli bir ülke olduğunu söylerken, Türkiye’nin yeni G-7 ülkeler grubuna girme ihtimalinden söz etti.

Robert Zoellick, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G-7’ye ek olarak Çin, Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika’dan oluşan yeni bir 7’li kurulmasını önermişti. Türkiye’nin, son yıllarda önemli bir ekonomik dönüşüm sağladığını belirten Zoellick, özellikle mali sektörde gerçekleştirdiği yapısal reformlar nedeniyle, sağlam ve dayanıklı bir finansal sisteme sahip olduğunu söyledi. Zoellick, Türkiye’nin, yapısal reformlardaki başarısı nedeniyle, Dünya Bankası’nın gerekli teknik ve mali desteği verdiğini, bu desteğin, yapısal reformların uygulanmasını kolaylaştıracağını vurguladı.

Mevcut 7’ler işe yaramıyor

Küresel finansal krizin, diğer gelişmekte olan ülkelerin de küresel ekonomik kararlara dahil olması gerektiğini gösterdiğini belirten Zoellick, en çok sanayileşmiş 7 ülkeden kurulu G-7’nin artık işe yaramadığını, bunun yerine, içinde 7 önemli gelişmekte olan ülkenin de bulunduğu yeni bir örgütün oluşturulmasını önermişti. "G-7 işe yaramıyor. Değişik bir zamanda, yeni bir gruba ihtiyacımız var" diyen Zoellick, yeni girişimin, ülkelerin kamusal ve özel kurumların güçlerinin birleştirilmesiyle çok güçlü bir yapının oluşacağını söylemişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı