Dünya Bankası: Seçimi yapın, musluklar açılsın

Hürriyet Haber
18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Erken seçim yapılır, yeni hükümet yapısal önlemleri alırsa, uluslararası kurumlar Türkiye'ye destek verir’’ dedi. Chhibber, Dünya Bankası'nın seçim sonrasında Türkiye'ye 3 milyar dolar sözü verdiğini ettiğini hatırlattı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, erken seçimlerin zamanında yapılarak, yeni hükümetin yapısal önlemleri almaya başlamasının, uluslararası kurumlara Türkiye'ye destekleme imkanı vereceğini söyledi. Chhibber, seçimlerin yakın zamanda gerçekleşmesinin, yapısal reformların hemen uygulanmaya başlamasına imkan vereceğini ve belirsizliği azaltacağını kaydetti.

Yeni hükümetin, IMF ile yapacağı bir anlaşmayla birlikte yapısal reformları uygulamaya başlamasının, Türkiye'nin dış kredibilitesini arttıracağını vurgulayan Chhibber, bunun sonucu, Türkiye'nin yalnızca IMF-Dünya Bankası'ndan değil, diğer uluslararası kurumlardan da mali destek alabileceğini kaydetti.

3 MİLYAR DOLAR SÖZÜ

Türkiye ekonomisindeki belirsizliğin azalmasının, ekonomide şu anda en önemli sorun olarak görünen yüksek faizlerin düşmesine de yardım edeceğini belirten Chhibber, ülkede ekonomik önlemlerin başarısıyla enflasyonun düşmesine rağmen, belirsizlik nedeniyle faizlerin yüksek seyrettiğini kaydetti.

Türkiye'nin, seçimlerden sonra mutlaka IMF destekli bir program uygulaması gerektiğini vurgulayan Ajay Chhibber, ‘‘Yapısal reformlar da en kısa sürede uygulanmalı’’ diye konuştu. Dünya Bankası'nın, Türkiye'ye seçimlerden sonra yapısal reformların uygulanmaya başlanması koşuluyla, IMF ile uyumlu olarak, 3 milyar dolara (1 katrilyon 86 trilyon lira) kadar Yapısal Uyum Kredisi (SAL) taahhüdünde bulunduğunu belirten Chhibber, ‘‘Bu kredi, bankacılık sektörü, sosyal güvenlik, özelleştirme, enerji sektörü ve tarımsal reformlar için verilecek’’ dedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı