Dünya Bankası: Enerjide ihale iptali istemedik

Hürriyet Haber
25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA Bankası'nın enerji özelleştirmeleri konusundaki tavrının Türkiye'de yanlış anlaşıldığını söyleyen Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Devlet enerji ile ilgili herşeyden elini çekmelidir’’ dedi. Önceki akşam CNN Türk Masası adlı programda Enis Berberoğlu, Ercan Kumcu ve Salih Başağa'nın sorularını yanıtlayan Ajay Chhibber, enerji özelleştirmeleri konusunda yapılan spekülasyonlarla bazı şeylerin çarpıtıldığını söyledi. ‘‘Dünya Bankası özelleştirmeye karşı değildir. Tam tersi özelleştermeye sıcak bakmaktadır’’ diyen Chhibber, şöyle konuştu:

‘‘Yeniden eskiye dönmek, bu konuda bir çok yatırım yapmak, bugünkü dünya gerçeğinde gerçekçi bir tavır olamaz. Devlet enerji ile ilgili herşeyden elini çekmelidir. Türkiye bu konu ile ilgili çeşitli kontratlar yaptı. Çeşitli modeller uygulamakta. Yap-İşlet-Devret gibi. Zaten Dünya Bankası Türkiye'ye kontratların kaldırılması gibi bir şey teklif etmiyor. Devam etmeli. Zaten aksi Türkiye'nin imajını zedeler. Türkiye'ye enerji konusunda yatırım yapmış olan ülkeler var. Bu yüzden Dünya Bankası'nın tavrı tamamen özelleştirmeden yana değildir. Kontratların içeriği ne olursa olsun devamından yanadır.’’

‘‘Türkiye için tarihi bir dönem yaşıyoruz. Hükümet çok büyük bir adım atarak çok cesur bir program uyguluyor. Bu yüzden Dünya Bankası'nda gelerek Türkiye'ye yardımcı olmak benim için memnuniyet verici’’ diyen Chhibber, bu hükümetle çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Chhibber, şöyle devam etti:

‘‘Hükümetle geçen yazdan bu yana bu programın yapılandırılması üzerinde çalışıyoruz. 4 veya 5 alan var özellikle üzerinde odaklandığımız. IMF daha çok makro ekonomik alanını ele alıyor. Dünya Bankası ise uzmanlığını yapısal bölgelerde ele alıyor. Hükümetin daha çok bankacılık, sosyal güvenlik, tarım reformları konusunda ve özelleştirme konusunda politikalarını gözden geçirmesini istiyoruz. Özellikle de Telekom'un, ve enerjinin özelleştirmesi konusunda. Bizim ele aldığımız konular bunlar. Türkiye'ye gerek teknik, gerekse maddi olarak bu programı uygularken destek olmaya devam edeceğiz.’’

KAMU BANKALARI

Türk hükümeti ile kamu bankalarının durumunu da görüşeceklerini belirten Ajay Chhibber, ‘‘Mayıs ayı civarında finanslar sektördeki uygulamalar için 750 milyon dolarlık bir program öngörüyoruz. Türkiye'de hükümet kamu bankaları konusunda biraz daha zaman istedi. Bence bu istek makul. Çünkü üzerinde düşünülmesi gerek. Bu konuda uzlaşma sağladık. Şu anda ekonomik reform kredisini görüşüyoruz. Bu da 750 milyon doları kapsıyor. Sosyal güvenlik, emeklilik, tarım, enerji ve özelleştirme konularını kapsayacak. Bu konuda da anlaşmaya çok kısa zamanda varacağımızı umuyoruz. Mart sonunda bu programı uygulamaya koymayı düşünüyoruz. Türkiye'ye vereceğimiz 2 krediyle desteğin ilk adımını atmış oluyoruz’’ dedi.

Türkiye'de enflasyon düşerken, ekonominin de canlandırılmasınını hedeflediklerini söyleyen Chhibber, şöyle devam etti:

‘‘Bu tabiki ikili bir mesele. Bu zorluğu aşmanın yolu da şu anda geçen yıllarda var olan faizleri aşağı çekmek olacaktır. Progamın başarısı özellikle reel faizlerdeki büyük düşüşle kendini gösterdi. Bunun yanında enfalasyonu düşürmek de ele alınmalıdır. Bu da ekonominin kendini toparlaması ile zaten gerçekleşecek bir durumdur. Ocak'ta aldığımız enflasyon rakamları oldukça yüksek oldu. Şubatı beklememiz gerekiyor. Ancak Dünya Bankası olarak asıl odaklandığımız nokta, ekonomik aktivitelerin nasıl yeniden canlandırılacağı. Uzun ve zorlu bir mücadele olacak. Bunun başarısı bu programın uygulanmasına bağlı olacaktır. Özelleştirmede konulan hedeflere bağlı ücret politikasına bağlı. Daha zamana ihtiyacımız var.’’

DÜNYA Bankası'nın enerji özelleştirmeleri konusundaki tavrının çarpıtıldığını belirten Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Devlet enerji ile ilgili herşeyden elini çekmelidir’’ dedi. Chhibber, enerji ihalelerinin iptalini istemediklerini de vurguladı.

750 milyon dolarda pürüz yok

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Hazine Müsteşarlığı yetkilileri ile sürdürülen 750 milyon dolarlık ekonomik reform kredisi görüşmelerinde bir iki güne kadar anlaşmaya varacaklarını söyledi.

Chhibber, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve diğer Hazine yetkilileri ile Hazine'deki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu seyrettiğini kaydetti. Ekonomik reform kredisi çerçevesinde en önemli konunun enerji sektörünün yeniden yapılanması olduğunu bildiren Chhibber, ‘‘Enerji sektörü ile ilgili görüşmelerde de yakın zamanda anlaşmaya ulaşacağımıza eminim. Görüşmeler tamamlanmak üzere’’ dedi. Chhibber, mali sektör kredisinin mayıs ayında Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nda ele alınacağını, bu konudaki görüşmelerin mayıs ayına kadar devam edeceğini kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı