Dünya Bankası: Ekonominizin sağlam olduğunu gösterdiniz

Hürriyet Haber
05.03.2005 - 01:57 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink, ABD’nin daha önce Türkiye’ye vermeyi öngördüğü, ancak Afganistan ve Irak’taki harcamalar için kullanılması kararlaştırılan 1 milyar dolarlık hibe konusunu değerlendirirken, ‘Türkiye’nin bu hibeye ihtiyaç duymaması, ekonomisinin ne kadar sağlam olduğunu gösterir’ dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vorkink, ‘Irak ve Afganistan’daki harcamalar için ABD Başkanı Bush tarafından hazırlanan yaklaşık 81 milyar dolarlık ek bütçeye kaydırılan’ Amerikan hibesiyle ilgili olarak, şunları söyledi: ‘Türkiye’nin hibeye ihtiyacı yok. Bu, Türk ekonomisine güven geldiğinin bir işareti. Verilme nedeni, Irak’taki savaş sonrasında yaşanacak olumsuzluklarla ilgiliydi. Buna ihtiyaç olmaması, Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Bir manada o hibe verilmiş olsaydı bir sigorta biçiminde kullanılacaktı. Bu sigortaya ihtiyaç kalmaması, Türkiye için bir avantaj.’

Avrupa’nın kaplanı olursunuz

DÜNYA
Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorkink, TOBB ve Rekabet Kurumu tarafından düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ‘Türkiye, rekabet alanında dönüşümü sağlayabilirse küresel bir rekabetçi güç ve Avrupa’nın kaplanı olabilir’ dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı