Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya Bankası Başkanı'nın, 'Merhaba Türkiye ben Çinli değilim' fotoğrafı sahte çıktı

  hurriyet.com.tr
  16 Temmuz 2015 - 11:19Son Güncelleme : 16 Temmuz 2015 - 12:27

  Çin’in Uygur Türkleri’ne karşı uyguladığı politikaları karşı Türkiye’de Uzak Doğulu turistlere yapılan saldırılar tepki çekti. Hazırlanan bir caps'te ise Dünya Bankası’nın Kore kökenli başkanı Jim Yong Kim’in elinde tuttuğu yazı değiştirilerek “Merhaba Türkiye, ben Çinli değilim” yazısının konması sosyal medyada paylaşılıyor.

  Çin'in Uygur Türkleri'ne yönelik baskı politikasına karşılık, Türkiye'deki Uzakdoğulular'a yönelik saldırılar, dünyada dikkat çekti. Türkiye'de Çinli sanılarak, bir Koreli turiste yönelik gerçekleşen saldırının ardından, en çok paylaşılan capslardan biri de Dünya Bankası'nın Kore kökenli ABD vatandaşı Jim Yong Kim'in fotoğrafı oldu. Fotoğrafta, ofisinde Jim Yong Kim, elinde bir kağıtla duruyor.

  4 FARKI DİLDE TEŞEKKÜRLER

  Caps'te, Türkiye'deki Uzakdoğu kökenlilere yönelik saldırıların ardından, orjinal fotoğraftaki, 4 farklı dildeki ‘teşekkürler’ yazısı değiştirilerek, üzerine "Hello Turkey. I'm not Chinese- Merhaba Türkiye, ben Çinli değilim" yazılmış.

  Fotoğrafın orijinali:

  Türkiye'de bir grup, 6 Temmuz'da Çinli olduğunu sanarak Koreli bir turiste saldırmış, ülkenin çeşitli yerlerindeki bazı Çin lokantalarına da saldırılar düzenlenmişti. Son olarak, Tayland'ın İstanbul'daki Fahri Başkonsolosluk binasına, Tayland hükümetinin Uygur Türkleri'ni Çin'e iade etme kararı nedeniyle saldırı olmuştu.

  Etiketler: toma , cin , Türkiye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı