ANKARA HABERLERİ

Dünya Anadolu’da gizli

Hürriyet Haber
01.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Anadolu’daki kültürleri, etkinlikleri yorumluyor.

Yerel Haberler
Hürriyet Haber

ANADOLU’daki bu gizliliği ve gizemi Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri Okutan’ın önderliğinde düzenlenen çalıştaydan beri yoğunlukla hissediyor ve elimden geldiği ölçüde de yaşatmaya çalışıyorum. Şanlıurfa’da valilik ve belediyenin öncü ve örnek olmasını her zaman önerdiğimiz program kapsamında geçmişi 12 bin yıla uzanan dünyanın ilk mabedini, siyah güllerin diyarı Halfeti’yi ve kente kendine özgü bir yaşam tarzı kazandırmış olan dinlerin insanı ulviyete sürükleyen uyumunu herkese tavsiye ediyorum.
Bu başlangıcın tüm illerimize TÜROFED tarafından desteklenen İstanbul EMITT Fuarı’nda edinilen deneyim ve kazanımlarla tanıtımda sürekliliğe sürükleyen bir güç kazandırdığını düşünüyorum. Hepsini yakından izlemeye çalıştığım Ankara’daki tanıtım günlerini gerçekten başarılı buluyor ve sayın okurlarımıza mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir etkinlik olarak önerirken yöneticilerimizi ve kuruluşlarımızı da turizm ekonomisinin iç turizmden geçtiğini kanıtlayan bu destekleri nedeniyle kutluyorum.
Başarıyla hazırlanıp uyguladığı Turizm Haftası programından sonra Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verdiği destekle Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nce Ankara ilçeleri yemek kültürünü tanıtma etkinliğini de bu anlamda öncü bir girişim olarak değerlendiriyor ve ATİD olarak destekliyoruz.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın destekleriyle düzenlenen Müze Çalışmaları ve Kurtarma Kazıları Sempozyumu’na katılmak üzere, yurdumuzun bir başka köşesinde, bir diğer deyişle dağlarında, tarih ve doğanın en güzel hazinelerinin saklandığı, sokaklarında anıların ve dünyaya mal olmuş fıkraların yaşadığı Karadeniz’deyiz.
Bu kez deniz, tarih ve doğayı efsanelere sahne olan Yason Burnu’nu aşan takaların yaşadığı güzellikleri Samsun’dan Karadeniz Otoyolu ile ulaştığımız Ordu kentimizde yaşayacağız, Ordu-Giresun (ORGİ) Havaalanı’nın açılışını yakın zamanda kutlamak dileğiyle.
Ordu, geçmişi yüzyılı aşan yapıları ve kentin denizle olan bağını korumada verdiği çabalarla kendini koruyan kentlerin arasında önemli bir yere sahip.
Bu Sempozyumun da diğer bölgelerimizde olduğu gibi, Karadeniz’deki gizli değerlerin keşfine olumlu katkıları olacağı kesindir. Ordu ve çevresinde turizm için yapılanlar, iyi yaşamanın da bir yaşam tarzı olduğunu benimseyen her yöremizin turizmde de başarılı olmanın sırlarından birini yakalamış olduğunu kanıtlıyor.
Katılamadığımız bir başka etkinlik ise Diyarbakır Tanıtma Platformu’nca düzenlenmişti.
Dünyaca ünlü modacımız Cemil İpekçi’nin sunacağı İpek ve Aşk adlı defile ile başlayacak olan programın da yine Anadolu’nun bu gizeminde 5 bin yılı aşan geçmişiyle kentin tanıtımına önemli katkıları olacak; bu ürünlerin kullanılabilir üretimler halinde piyasaya sürülmesi ile de yöreye ekonomik katkısı daha da artacaktır. Kral Kızı Efsanesi başta olmak üzere pek çok efsanenin, düşünce ve edebiyat tarihimizde yeri olan Ziya Gökalp, Ahmed Arif, Cahit Sıtkı Tarancı gibi kişiliklerin yetiştiği bu kentimizde de yaşamı ön plana çıkaracak bir planlama ile başarılı sonuçlar alınacağını düşünüyorum. Hepsini birden söylemenin imkânsızlığı karşısında üç köşesinden verdiğim örneklerle tanımlamaya çalıştığım Anadolu’da, turizm açısından çok hızlı gelişmelere tanık olmaya ve insanların kendini içinde bulduğu gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya Anadolu’da gizli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı