Gündem Haberleri

  Dünya adım adım gıda fiyatları krizine sürükleniyor

  FT
  13.01.2011 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Washington yönetiminin, önemli sayıda gıda ürününün hasadına yönelik tahminleri azaltarak, işlemcileri şaşırtması, mısır ve soya fasulyesi fiyatlarının son 30 yılın zirvesine çıkmasına neden oldu. Uzmanlar, bu gelişmeyle birlikte dünyanın gıda krizine bir adım daha yaklaştığına işaret etti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  Fiyatlardaki yükseliş, Birleşmiş Milletlerin Gıda ve Tarım Örgütü’nün geçen hafta dünyanın 2008’de yaşanana benzer bir gıda krizine doğru yol aldığı yönündeki uyarısının ardından gerçekleşti.

   

  Gıda fiyatlarındaki bu yükseliş, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sorun haline gelmeye başladı.

   

  Yetkililer, Asya’nın temel beslenme öğesi olan pirincin fiyatının dengelenmesiyle rahatlarken, özellikle buğday gibi gıda ürünlerinde uzun süre devam edecek fiyat artışlarının fakir ülkeleri vurabileceğine dikkat çekti.

   

  Gıda fiyatlarındaki yükseliş hâlihazırda Cezayir ve Mozambik’te ayaklanmaların çıkmasına neden oldu.

   

  Iowa State University’den tarım uzmanı Chad Hart, “Mısır ve soya fasülyesi stoklarında kıtlık yaşanıyor. Bu durum da fiyatların hızla yükselmesine neden oluyor” diye konuştu.

   

  ABD merkezli hasat tahminleri yapan AgResource adlı şirket, “Önümüzdeki hasat sezonunda yaşanacak herhangi bir iklim sorunu, mısır ve soya fasulyesi fiyatlarında yeni rekorların görülmesine neden olacaktır” dedi.

   

  Uzmanlar, ABD’deki hasada yönelik tahminlerin aşağı yönlü revize edilmesinin ve küresel çapta stokların azalmasıyla artık hava koşullarından dolayı yeni sorun yaşama lüksünü azaltıyor. Yakın zamanda Arjantin ve Brezilya’da hasatlar başlayacak. Ancak kuraklıktan dolayı, hasatlardan istenen verimin alınamayacağı belirtildi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı, FT’de  World moves closer to food price shock” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı