Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dünün iki gelişmesi

Salih NEFTÇİ

Piyasalarda dün olağandışı bir durum yoktu.

Günün bir konusu şubat enflasyonunun nasıl çıkacağı idi. (Yazının bu kısmını enflasyon rakamı açıklanmadan bir saat önce kaleme aldık. Gerçekleşen rakamı aşağıda kare içinde vereceğiz.)

Dikkatler dün bir de Hazine ihalesi üzerinde yoğunlaştı.

SIZDI MI?

Biz rakamlar kadar, enflasyon rakamlarının önceden piyasalara sızıp sızmayacağını merak ediyorduk.

Ne de olsa bir aylık rakamın etkisi sınırlı. Kamu zamlarının (alenen) geciktirildiği bu dönemde enflasyon rakamlarındaki küçük oynamalar bir şey ifade etmiyor. Ayrıca, rakamlar ne olursa olsun, olay iki-üç gün sonra piyasaların hafızasından silinip gidecek.

Oysa rakamların piyasaya önceden sızması bize önemli bilgiler veren bir olay. Hükümetin bu ‘‘ayıbı’’ bir türlü önleyemez olması bir yerde bize başka icraatları konusunda da ipuçları veriyor.

Dün öğle üzeri piyasadaki arkadaşlarla yaptığımız konuşmalardan sonra bu konuda kesin bir şey söyleyemiyoruz.

Bazı arkadaşlar 4.3-4.4 rakamlarından birinin çıkacağını ve bunun önceden haber alındığını söylediler. Başka profesyoneller 4.6'dan 50'ye kadar ‘‘önceden haber alınmış’’ enflasyon rakamları duymuşlardı.

Ama herkesin üzerinde birleştiği bir rakam yoktu.

Ekonomi yönetimi acaba bu sefer dilini tutabilmiş miydi? Bir saat sonra öğreneceğiz.

İHALE

Dünkü ihale bir yerde tahmin ettiğimiz gibi gelişti.

182 gün vadeli bonoların 365 günlük bileşik faizi yüzde 118.30 oldu.

Oyuncular stopaj hesaplarını her zamanki gibi yapmış ama sanki ‘‘faize vergi’’ yokmuş gibi davranmışlardı.

Oysa repo ve diğer faiz gelirlerinden bu sene ciddi miktarda vergi ödenecek. Büyük yatırımcı ‘‘kurtaracak’’, ama orta sınıf yatırımcının geliri aniden düşecek. (Buna ayrıca değineceğiz.)

Dünkü ihalede bu hesaba katılmadı.

Enflasyon

yine mi sızdı?

Öğleden sonra saat 4.30 civarında açıklanan Şubat ayı enflasyon verileri ‘‘önceden haber alınmış’’ rakamlardan birisine çok yakın çıktı. Tüketici fiyatlar Şubatta yüzde 4.4 arttı. Toptan eşya enflasyonu yüzde 4.6 oldu.

Bu aralar herkesin dikkat ettiği 12 aylık enflasyon rakamı yüzde 100'lerin üzerinden yüzde 99.3'e indi.

Şimdilik iki vurgulama yapalım.

12 aylık enflasyon rakamının yüzde 100'ün altına inmiş olması hükümete ‘‘Enflasyon inişe geçti’’ deme fırsatı yaratacak. İkinci nokta ‘‘sızma’’ konusu. Bir enflasyon rakamının sızmasını engelleyemeyen bir hükümet hangi ciddi tedbiri alabilir?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI