EDİRNE HABERLERİ

“Dünden Bugüne Edirne Projesi” Tanıtıldı

IHA
19 Ekim 2015 - 16:12Son Güncelleme : 19 Ekim 2015 - 16:13

IHA

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Ocak 2013 tarihinde başlatılan “Dünden Bugüne Edirne Projesi” kapsamında, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda okuyan öğrencilere okutulmak üzere hazırlanan “Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitabı tanıtımı törenle yapıldı.
İnönü İlkokulunda gerçekleştirilen tören kapsamında öğrencilere izletilen Edirne tanıtım vidyosunun İngilizce olarak verilmesi şaşkınlığa sebep oldu. Edirne’yi tanıtan İngilizce vidyo, yapılan uyarıların ardından yarıda bırakılarak programa devam edildi. “Dünden Bugüne Edirne Projesi” Edirne merkez ilçe ve merkeze bağlı sekiz ilçede yer alan, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri ve 8 ilçedeki eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan ortaokul 5. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlandı.
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, proje ile ilgili açılış konuşmasını yaptı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de, projenin önemine vurgu yaparak, kendisinin de bilmediklerini kitapta gördüğünü kaydetti. İki yıldan beri kitabın hazırlandığını belirten Vali Şahin, “Hazırlanmakta olan ’Edirne’yi Tanıyalım, Edirne’mizi Tanıyalım’ adlı bir kitap 50 sayfa var ya yok. Maksimum 60 sayfa. Ama gelirken arabada inceledim çok güzel şeyler gördüm. Gerçekten bilmediğim şeyler var Edirne’yle ilgili. Geleli 1 buçuk yıla yakın zaman oldu, Edirne’yi yeni yeni öğrenmeye başladım. İl merkezinde yer alan Ekmekçizade Kervansarayı’nın az ilerisinde, Yüksek Kaldırım mı diyorlar oraya? Pardon Uzunkaldırım. Evet af edersiniz, Yüksek Kaldırım İstanbul’daydı. Aklım oraya gitti. Uzun Kaldırım Caddesi’nde aşağıya doru giderken solda çeşme ve yanında yatan bir zatı muhterem var. Divan Edebiyatının en büyüklerinden Hayali yatıyor. Kimse bilmez onu. Ben de bilmiyordum. Yani Hayali’yi bilirdim de ben buralı olduğunu bilmiyordum. Oraları gezerken gördüm” dedi.
Konuşmanın ardından ‘Dersimiz Edirne’ adlı kitabı eline alan Vali Şahin, öğrencilere içinden alıntıları okudu. Vali Şahin’e Milli Eğitim Müdürü Özcan eşlik etti. Özcan, Vali Şahin’e ‘Dersimiz Edirne’ kitaplarını hediye etti. Vali Şahin ile Milli Eğitim Müdürü Özcan öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Öte yandan programı izleyen minik bir öğrenciyi konuşmalar esnasında elini arı sokunca panik içinde ağladı. öğrencinin eline buz konulması amacıyla salondan çıkarıldı. öğrenci bir kaç dakika sonra geri gelerek programı izlemeye devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden “Dünden Bugüne Edirne Projesi” Tanıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 16 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Dünden Bugüne Edirne Projesi” Tanıtıldı haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:27
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:28
  • İkindi
   17:16
  • Akşam
   20:14
  • Yatsı
   21:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı