BURSA HABERLERİ

Dündar vel Gül'ün tahliye edilmesi

AA / Cem Şan
26.02.2016 - 11:53Son Güncelleme :

- Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı: - "Basın özgürlüğünün ülkemizde gerçek anlamda sağlanması açısından tarihi bir karar alındı"

Dündar vel Gülün tahliye edilmesi
AA / Cem Şan

BURSA (AA) - Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmesine ilişkin, "Basın özgürlüğünün ülkemizde gerçek anlamda sağlanması açısından tarihi bir karar alındı" ifadesini kullandı.

Kolaylı yazılı açıklamasında, Anayasa Mahkemesinin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ve Ankara Temsilcisi Gül'ün, "kişi hürriyeti ve güvenliği", "düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti" ve "basın hürriyeti"nin ihlal edildiğine karar verdiğini hatırlattı.

Türkiye'de özellikle 12 Eylül döneminde gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale geldiğini belirten Kolaylı, şunları kaydetti:

"Basın özgürlüğünün ülkemizde gerçek anlamda sağlanması açısından tarihi bir karar alındı. Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, Türkiye'nin demokratik gelişimi açısından acilen atılması gerekli adımların başında gelmektedir. Türkiye genelinde örgütlü en üst çatı basın meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu siyasetçiler, akademisyenler, bürokratlar, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmalı, basınla ilgili mevcut yasalar ele alınarak, basın özgürlüğünü, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan ve mesleki standartlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır."Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Dündar vel Gül'ün tahliye edilmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dündar vel Gül'ün tahliye edilmesi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı