Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dündar Kılıç’ın MİT’teki ajanları

  Funda KESKİN/İSTANBUL, (DHA)
  15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.02.2006 - 01:51

  Yeraltı dünyasının 1999 yılında ölen ünlü ismi Dündar Kılıç’ın hayatı yeğeni Mustafa Dündar Kılıç tarafından kitaplaştırıldı.

  ’Kurtlar Sofrasında Son Kabadayı’ adlı 120 sayfalık kitapta Dündar Kılıç’ın Milli İstihbarat Teşkilat’ı (MİT) içerisindeki ajanları ve Yılmaz Güney’le olan dostluğu da anlatıldı. Ali Aslan adlı MİT görevlisinin Kılıç’ın, ’MİT’teki gözü kulağı’ olduğu iddia edildi. Kitapta bu ilişkiler şöyle yer aldı:

  "Dündar Kılıç, bu arada kendine sığınan eski MİT’çileri himayesine alıyor, onlardan istifade ediyordu. Eski MİT’çi Şemsi Ülengin’in şirketine müdür olmasından sonra bir eski MİT’çi daha olan Hava Albay Faik Kelican’ı korumaya almıştı. Zira Kelican Nuri Gündeş yanlısı olduğundan Mehmet Eymür ekibi tarafından takip ediliyordu. Bundan ötürü Dündar Kılıç, Faik Kelican’ı 3 yıl Hilton Oteli’nde ağırlamış ve bir suikaste kurban gitmesin diye de silahlı koruma vermişti. Dündar Kılıç, iş yerlerinde ve şirketlerinde pek çok MİT mensubunu çalıştırmıştı. Bunlardan bir kısmını bilir, onlara yardım eder, gerektiğinde de bilgi alırdı. Kılıç’ın yardım ettiği MİT’çilerden biri de Ferdi Tamer’di."

  KILIÇ-YILMAZ GÜNEY İLİŞKİSİ

  Dündar Kılıç’ın cezaevi yıllarında tanıdığı Yılmaz Güney ile olan sıkı dostluğu da kitapta yer aldı: "Kılıç, Güney’i kaldığı İmralı Cezaevi’nden sürat motoruyla İstanbul’a getirtiyor ve sabaha kadar eğleniyorlardı. Hatta Kılıç, Güney’i cezaevinden 1980 yılında Zeki Ökten’in ’Düşman’ filminin galasına cezaevinden getirtmişti. Bu yüzden Yılmaz Güney, gala gecesi düzenleyen arkadaşlarına; "Dündar Kılıç’ı Türkeş’le görmüşler, bir de bizimle görsünler" demişti. Daha sonra da Yılmaz Güney oğlunun sünnetine yine Kılıç’ın yardımıyla cezaeevinden çıkıp gelmiş, hatta Dündar Kılıç da Yılmaz Güney’in oğlunun kirveliğini yapmıştı."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı