Gündem Haberleri

  Dün iftarda zehirlenen personel sayısı 147 oldu

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 16:22 | Son Güncelleme:

  İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı'nın çeşitli grup ile müfrezelerinde görev yapan, dün iftarın ardından zehirlenen personel sayısının 147 olduğu bildirildi.

  İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı'nın çeşitli grup ile müfrezelerinde görev yapan, dün iftarın ardından zehirlenen personel sayısının 147 olduğu bildirildi.

  Anadolu ve Avrupa yakalarında 14 grup ve müfrezede görevli itfaiye personelinin, iftar yaptıktan sonra zehirlendiklerinin anlaşılması üzerine kaldırıldıkları hastanelerde tedavileri sürüyor.

  İftarda çorba, mantarlı et yemeği, pilav ve tatlı yedikleri öğrenilen itfaiye personelinden halen 19'unun Okmeydanı Eğitim ve Araştırma, 13'ünün Haseki Eğitim ve Araştırma, 4'ünün Taksim Eğitim ve Araştırma, 10'unun Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma, 12'sinin İÜ İstanbul Tıp Fakültesi, 16'sının Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, 22'sinin Vakıf Gureba Eğitim, 6'sının Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma, 2'sinin de Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavilerine devam ediliyor.

  İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri, “mide bulantısı, ishal, titreme, baş dönmesi, kusma” şikayetiyle hastaneye kaldırılan personelden, durumları iyi görülenlerin taburcu edildiğini kaydettiler.

  Bu arada Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, “mantar zehirlenmelerinin tehlikeli olabileceği ve belirtilerin daha sonra ortaya çıkabileceği” şeklindeki uyarısı üzerine, aynı yemekten yiyen ve evlerine gönderilen itfaiye personelinin de hastaneye başvurmasının istendiği öğrenildi.

  DİĞER ZEHİRLENMELER VE AYNI MÖNÜ

  İtfaiye personeli dışında Kocasinan İtfaiye Grubu personeli tarafından yardım amacıyla aynı iftar yemeğinden verilen Dürdane Çetin, yine aynı yemekleri yiyen Eminönü Belediyesi Bilgi İşlem Bölümü'nde görevli memur Cihangir Gülmez, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, bir itfaiye personelinin babası da İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde zehirlenme teşhisiyle tedavi altına alındı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görevli olduğu belirtilen 6 kişi de yedikleri yemekten zehirlendikleri şüphesiyle Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'ne başvurdu.

  Ayrıca, Avcılar ve Silivri'de çeşitli semtlere kurulan iftar çadırlarında yedikleri yemekten zehirlendikleri belirtilen çok sayıda kişi de hastanelere kaldırıldı.

  Bu kişilerden üniversite öğrencisi olan 5'i İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, 8'i Avcılar Hospital, 6'sı Silivri'deki Özel Onur Hastanesi, 15'i çocuk 30 kişi de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  Avcılar Hospital ile Özel Onur Hastanesi'ndeki hastaların da çorba, mantarlı et yemeği ile pilav ve tatlı yedikleri öğrenildi.

  Sarıgazi ile çeşitli semtlerde yedikleri mantarlı et yemeği, pilav ve tatlı sonrası zehirlenen 14 kişi de Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  Sultanbeyli'de yedikleri aynı türden yemekler sonrası zehirlenme belirtileri üzerine bazı kişilerin de Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurduğu, tedavilerinin yapılmasının ardından da taburcu oldukları öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı