Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dün gece Kütahya ve Kastamonu alevlerle savaştı

  AA
  27 Ağustos 2012 - 09:55Son Güncelleme : 27 Ağustos 2012 - 12:54

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde dün başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 5 ev, 9 ahır ve 150 hektarlık alanın yandı. Kastamonu'nun İnebolu ilçesindeçıkan orman yangını da kontrol atlına alındı.

  Alınan bilgiye göre, özellikle ilçeye bağlı Çayıroluk köyünde etkili olan orman yangınına, 200 orman işçisi, 185 asker ve çok sayıda ekipman müdahale etti.

  Yangında 5 ev, 9 ahır ve 150 hektarlık alanın zarar gördüğü Çayıroluk köyünde yaşayan vatandaşlara, Kütahya Valiliği tarafından erzak ve çadır dağıtıldı.

  ALEVLERDEN BÖYLE KAÇTILAR / FOTO GALERİ

  Çeşitli illerden gelen ekip ve 4 helikopterin de çalışmalara katıldığı yangın, sabaha karşı kontrol altına alındı. Çayıroluk köyünde yanan yapılar iş makineleriyle yıkılmaya başlandı.

  Yangınıyla ilgili oluşturulan Kriz Merkezinin başkanlığını yürüten Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Haluk Saygı, yaklaşık 150 hektarlık alanın yandığını söyledi.

  Saygı, yangının en fazla tehdit ettiği yerleşim birimi olan, Kütahya'ya 45, Tavşanlı'ya 60 kilometre uzaklıktaki, Tavşanlı'ya bağlı Çayıroluk köyünde toplam 14 hane bulunduğunu ve bunların daha önce tahliye edildiğini anımsattı.

  Köyde yanarak kullanılamaz hale gelen 14 yapıdan 5'inin ev, 9'unun ahır olduğu bilgisini veren Saygı, çevredeki Gümüşyeni ve Arifler köylerine sevk edilen köylülerin barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nce 10 çadır gönderildiğini anlattı.

  Saygı, herhangi bir yaralanma veya ölüme yol açmayan yangının kontrol altına alınması için ekiplerce yoğun gayret gösterildiğini sözlerine ekledi.

  KASTAMONU'DA ORMAN YANGINI /images/100/0x0/55ea687df018fbb8f87df3d5

  İnebolu ilçesi Cünürye Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangına İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri müdahale etti.

  İnebolu Orman İşletme Müdürü Osman İkinci, dün akşam yaptığı açıklamada, yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini belirterek, “Arazinin dik ve engebeli oluşu nedeniyle ekipler yangına güçlükle müdahale edebildi. Alevler tepeye ulaşmadan yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ancak zorlu arazi koşulları nedeniyle müdahalede güçlük çekiyoruz. Aracımızdaki 400 metrelik hortum yeterli olmadı. Hortum ekleyerek su veriyoruz” dedi.

  Taşköprü Kaymakam Vekili Taner Bolat, Çambaşı köyü Bayan mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangını söndürme çalışmalarına Samsun, Sinop, Karabük, Çankırı ve Zonguldak'tan itfaiye ekiplerinin de destek verdiğini söyledi.

  3 hektarlık alanda etkili olan yangının kontrol altına alındığını dile getiren Bolat, şöyle konuştu:

  “Ekiplerimiz gece boyunca dönüşümlü olarak çalışmalarını sürdürecek. Şu an itibarıyla yangının büyümesinin önüne geçildi. Ekiplerimiz sabah saatlerine kadar soğutma çalışmalarını sürdürecek. Ayrıca sabah saatlerinde de alevler devam ettiği takdirde yangın söndürme helikopterleri çalışmalara tekrar katılacak.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı