Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dün ekmekti kucaktaki bugün odun

  Hürriyet Haber
  14.01.2015 - 11:35 | Son Güncelleme: 14.01.2015 - 15:12

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilerin yaşam mücadelesi kış şartlarıyla birlikte daha da zorlaştı. Türkiye'de yaşayan Suriyeliler için artık ısınmak da yemek kadar önemli.

  Havaların soğumasıyla birlikte kanlı iç savaştan kaçıp güvenli gördükleri Türkiye'ye sığınan 1,5 milyondan fazla Suriyeli için yaşam mücadelesi artık daha zor. Çoğu çadırlarda yaşayan, şehirlerde ise metruk binalarda kalan Suriyeliler için yemek kadar ısınmak da önemli bir hal aldı. Onlar için kömür ve odun artık güvenlik ve ekmek kadar kritik öneme sahip.

  "YAZIN İDARE EDİYORDUK"

  En büyük sıkıntı çektikleri konuların başında yemek ve ısınmanın geldiğini anlatan bir Suriyeli baba, “Yazın bir şekilde idare edebiliyorduk ancak kış bizi zorladı. Isınma ve yemek problemimiz var. Yardım gelmesini istiyoruz” dedi.

  Kış dolayısıyla dağıtılmaya başlanan çorba ikramına çadırlarda kalan çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Kar ve yağmur nedeniyle adeta bataklığa dönen çadırların bulunduğu alanda bir tas sıcak çorba alabilmek için çamurda yalın ayak bekleyen çocukların durumu ise yürek burkuyor.

  Dün ekmekti kucaktaki bugün odun

  Aynı manzara odun ve kömür desteklerinde de değişmiyor. Çocuklar, bir adet oduna ekmek gibi sarılıyor.

  Çorba ve odun alan çocuklar, çamurlu yollardan gülen yüzlerle çadırlarının yolunu tutuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı