MUŞ HABERLERİ

Dumlusu köyünde heyelan korkusu

AA / Sabri Yıldırım
28.02.2016 - 12:37Son Güncelleme :

- Muş'un merkeze bağlı Dumlusu köyünde yaşayan vatandaşlar, aşırı yağış ve kar erimelerinden dolayı, köyün heyelan tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi - AFAD Jeofizik Mühendisi Dağdelen: - "Önü aşınan zemin yukarıdan kütleler halinde kaymaya başlamış. Şu anda bitişiğindeki evlerde herhangi bir zarar yok ama ilerleyen zamanlar için tehdit ediyor"

Dumlusu köyünde heyelan korkusu
AA / Sabri Yıldırım

MUŞ (AA) - Muş'ta, merkeze bağlı Dumlusu köyünde, aşırı yağış ve kar erimelerinden dolayı heyelan tedirginliği yaşanıyor.

Son yılların en yağışlı mevsiminin yaşandığı kentte karların erimesiyle meydana gelebilecek heyelan, vatandaşları huzursuz ediyor.

Kente 35 kilometre uzaklıktaki 45 haneli Dumlusu köyü sakinlerinden Mehmet Yılmaz, AA muhabirine, kar erimeleri ve yağışlar sonucu dağdan toprak kütlelerinin kopmaya başladığını ifade etti. Yılmaz, evine 5 metre uzaklıkta büyük bir toprak kaymasının yaşandığını söyledi.

Yılmaz, köylerinde sürekli toprak kaymasının yaşandığını vurgulayarak, "Kayma nedeniyle büyük korku yaşıyoruz. Evlerimiz hasar görüyor. Durumu AFAD yetkililerine bildirdik. Gelip inceleme yaptılar. Sıkıntılarımızın giderilmesi için yetkililerden destek bekliyoruz" diye konuştu.

Vatandaşların ihbarı sonucu köye gelen İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünden Jeofizik Mühendisi Serkan Dağdelen, köyde düzenli olarak heyelan etütleri ve inceleme yaptıklarını belirtti.

Ani kar erimesi sonucu köyde toprak kaymasının oluştuğunu ifade eden Dağdelen, "Önü aşınan zemin yukarıdan kütleler halinde kaymaya başlamış. Şu anda bitişiğindeki evlerde herhangi bir zarar yok ama ilerleyen zamanlar için tehdit ediyor. Bu aşamada evlerin tahliye edilmesine gerek yok ama biz kontrollerimizi aralıksız yapacağız. Gerekli görüldüğü takdirde köyün tahliye edilmesi için uyarılarda bulunacağız" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Dumlusu köyünde heyelan korkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 12 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dumlusu köyünde heyelan korkusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı