ANKARA HABERLERİ

Dumansız hava evlere de girdi

Eray GÖRGÜLÜ
25.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

En çok tepkiyi Sakarya Caddesi’nde aldıklarını kaydeden Mustafa Aksoy, "Müşteri kaybetme korkusuyla yapılıyor, zamanla aşılır" dedi. İlginç bir gözlemini de aktaran Aksoy, "Dumansız hava sahası evlere de girdik. Artık insanlar sigara içmek için balkona çıkıyor" dedi.

Eray GÖRGÜLÜ

SAĞLIK Bakanlığı’nın başlattığı yüzde 100 dumansız hava sahasının en çok çalışanları koruduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Aksoy, "Ankara’da günde 20 kişi sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor" dedi.

Hedeflerinin bu sayıları çok aşağılara çekmek olduğunu kaydeden Aksoy, zaman zaman işyeri sahiplerinin tepkileriyle karşılaşılsa da uygulamada öngörülenden çok daha iyi gelişme sağladıklarını söyledi. İşyeri sahiplerinin ticari kaygılarla bu tepkileri gösterdiklerini kaydeden Aksoy, şunları söyledi:

Müşteri daha hassas

"Alışveriş merkezleri, pasajlar, restoranlar sigara yasağının başladığı ilk günden bu yana hassasiyet gösteriyor. Yalnız, burada müşterilerin işyeri sahiplerinden daha hassas olduklarını vurgulamak istiyorum. Ankara’da bir tek Sakarya Caddesi’ndeki esnafın zaman zaman tepkisiyle karşılaşıyoruz. Ancak bu da esnafın müşteri kaybetme korkusundan yaşanıyor. Vatandaşlarımız uygulamaya alıştıktan sonra bunları da zamanla aşarız diye düşünüyorum. Uygulamanın ilk gününde Sakarya Caddesi’nde rastgele vatandaşlara memnun olup olmadıklarını sorduk. Halkımız yeni uygulamadan büyük oranda memnun. İlk günlerde işletmelerin genelde uyarı levhalarını asmadıklarını gördük. İlk hafta bilgilendirme amaçlı denetimlere çıktık ve ceza yazma yoluna gitmedik. Kendilerine uyarılarda bulunduk. Bu yasa Sağlık Bakanlığının yasası değil, milletin yasası dolayısıyla milletimiz bu yasaya sahip çıkmalı.

İlginç araştırma

İş yerlerimizde her ne kadar havalandırma sistemleri bulunsa da, bunların en iyisi dahi sigaranın yol açtığı kanserojen maddeleri ayıklamaya yetmiyor. Bakın Hacettepe Üniversitesi’nde çok güzel bir araştırma yapılmış. Üç grup garson üzerinde yapılan araştırmada, ilk grup sigara içmiyor sigara içilen yerde çalışıyor, ikinci grup sigara içiyor sigara içilmeyen yerde çalışıyor, üçüncü grup da hem sigara içiyor hem de sigara içilen yerde çalışıyor. Sigara içip de, içilmeyen yerde çalışan garsonlarda 700 mikrogram nikotine rastlanıyor. Sigara içmemesine rağmen, sigara içilen yerde çalışan garsonlarda da 700 mikgrogram nikotin bulunuyor. Bu şu demek oluyor, sigara içmeyen bir kişi içilen bir ortamda bulunduğu zaman, içenle aynı etkilere maruz kalıyor. Bu yasayla içmeyenlerin mağduriyetini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Son zamanlarda kendi gözlemlediğim bir durum var. Artık evlerin balkonlarında sigara içen insanlara daha sık rastlar oldum. Demek ki bu yasanın çıkmasıyla vatandaşımız daha da bilinçlendi ve evlerinde de dumansız hava sahasını uygulamaya başladı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dumansız hava evlere de girdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dumansız hava evlere de girdi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı