Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Dul kadına hem eşinin hem ölen babasının maaşı bağlanacak

  26 Mart 2012 - 11:19 Son Güncelleme : 26 Mart 2012 - 11:32

  Yargıtay, eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozdu. Yüksek Mahkeme, 6 Ağustos 2003'den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışma halleri hariç geri alınmayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003'ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdi.

  Ölen eşi üzerinden dul aylığı alan bir kadın, daha önce ölen babasından da yetim aylığı almak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurdu.
  SGK, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yüksek olanın ödeneceği, bu nedenle yalnızca eşinden aylık alabileceği gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

  YARGITAY, YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

  Kadın, bunun üzerine Ankara 13. İş Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, SGK işleminin doğru olduğu, davacının dava açmada haklı olmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.
  Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu.

  Dairenin kararında, 506 sayılı yasa gereği, babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yalnızca fazla olanının ödeneceği belirtildi.

  Kararda ancak, aynı kanuna 2005 yılında eklenen geçici 91. madde ile “6 Ağustos 2003'den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenmeleri, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmaları veya kendi çalışmalarından dolayı buralardan gelir veya aylık almaları halleri hariç olmak üzere geri alınmaz. Bunlardan, yukarıda belirtilen haller haricindeki nedenlerle gelir veya aylıkları kesilen veya durdurulan kız çocuklarının gelir ve aylıkları, kesme veya durdurma tarihi itibarıyla talep şartı aranmaksızın yeniden başlatılır” şeklinde düzenleme getirildiği kaydedildi.

  DUL KADINA HEM EŞİNİN HEM ÖLEN BABASININ MAAŞI BAĞLANACAK

  Olayda, davacı kadının eşinin 27 Ağustos 2003 öldüğü, 1 Ekim 2003'ten itibaren de eşinden ölüm aylığı aldığı, 1 Nisan 1996'da ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini ise 4 Ocak 2008 itibariyle dile getirdiği ifade edilen kararda, “Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihi olan 27 Ağustos 2003'ten önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 91. madde ile getirilen düzenlemeye göre 6 Ağustos 2003'ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir” denildi.

  Bozma kararının ardından dosyayı yeniden görüşen Ankara 13. İş Mahkemesi, ilk kararında direndi.
  Direnme kararının da temyiz edilmesi üzerine, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını bozdu.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 69 Yorum }
  • meltem gurses 26.3.2012 16:09:36
   Mine Demir, annesi babası ölmüş erkek çocuklarının suçu ne? İşsizse onlardan bu durumda maaş almalı, öyle mi? İşsizlik sadece kadınlara mahsusu değil. Eşitlik her türlü hakta olmalı. Kadınların sürekli kendine yontma hallerinden nefret ediyorum bir kadın olarak.
  • DENİZ VARLIK 26.3.2012 15:10:10
   Kadınlara: Evlenmeyin beraber yaşayın demektir bu. Ya da "evliyseniz boşanın ama beraber oturun devlete çaktırmadan" mesajıdır. Babanın maaşı kıza verimemeli hiçbir şekilde. Ama herkese de iş imkanı sağlanmalı. Bu kanun Türk aile yapısına olumsuz olarak etki etmektedir.
  • vedat g. 26.3.2012 15:04:55
   yerinde bi karar ancak bu karar sadece o davayı kazanan kadın için mi geçerlidir? yoksa aynı durumda olan bütün kadınlar da bu duruma dahilmi? dava mı açmak gerekiyor. bununla ilgili bilgisi olan arkadaşların bilgi paylaşması rica olunur...
  • FRD OZCLK 26.3.2012 14:49:43
   TEK BİR GÜN ÇALIŞMAMIŞ KADIN 3 YERDEN MAAŞ ALIRKEN,DUL VE EMEKLİ KIZA BABADAN "AYNI KURUMDANDIR"DİYE MAAŞ BAĞLANAMIYOR.BU HAKSIZLIĞIN DANİSKASI DEĞİL MİDİR?
  • melek kara 26.3.2012 14:44:52
   Kadın hiç evlenmemişse veya kocasından bir geliri yoksa kendi maaşı varsa ölen babasından maaş alamıyor. Bu ne eşitsizliktir.
  • maydonoz zz 26.3.2012 14:44:40
   bu hüküm Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik hükmüne aykırı. çalışan kadın bundan yararlanamayacak. evde oturmuş olan kadın 2 tane maaş alcak, bu nası bir adalet sistemidir. erkekler de en azından işsizse bu yardımdan yararlanmalı. direk cinsiyet ayrımı var. ayrıca kadına 'evinde otur' mesajı var..
  Sayfa Başı
  Haberlerrüştü reçbermehmet yılmazkenan başaranuğur melekeali eceilker yasinyassıada