Gündem Haberleri

  Düğmeye basıldı

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  5+5 geliyor Baba Köşk'te kalıyor

  Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz, iktidar kanadı olarak Cumhurbaşkanı'nın iki kez 5 yıl görev yapmasına imkan sağlayan Anayasa değişikliği önerisini dün imzaya açtı. Çiller ve Kutan'ın da imzalarını taşıyan muhalefet ise halkın seçmesi hükmünü taşıyan 5+5 önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel için yeniden Çankaya Köşkü'nün kapılarını aralayacak Anayasa değişikliği teklifi için dün resmi girişimler hem iktidar, hem de muhalefet cephelerinden başlatıldı.

  DYP ve FP dün değişiklik önerilerini TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'a sunarken, Demirel için hükümet de düğmeye bastı. Koalisyon ortaklarının metni imzaya açılırken ilk imzayı önerinin sahibi Başbakan Bülent Ecevit attı.

  İKTİDAR CEPHESİ Koalisyonu oluşturan partilerin liderleri arasında varılan mutabakat doğrultusunda hükümet tarafından Cumhurbaşkanı'nın 5'er yıllık iki kez görev yapabilmesine mümkün kılan Anayasa değişikliğine ilişkin teklif, dün hükümet tarafından imzaya açıldı.

  Sözkonusu tasarıya ilk imzayı atan önerinin sahibi Ecevit oldu. Ecevit'in ardından Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın da imza atmaları ve liderlerin imzalarını taşıyan teklifin bugün gruplarda imzaya açılması bekleniyor.

  Gruplarda atılacak imzaların sayısının Anayasa değişikliği girişiminin başarı şansı açısından büyük önem taşıyor. Bunun nedeni imza sayısı ne kadar fazla olursa, Demirel'in görev süresinin uzaması ihtimalinin de o kadar güçlenecek olması.

  DSP ve MHP liderleri bu çerçevede yüksek bir imza sayısıyla kuvvetli bir siyasi iradenin varlığını göstermeyi planlıyorlar. Buna karşılık 87 kişilik ANAP grubundan kaç milletvekilinin imza atacağı bilinmiyor.

  KRİTİK GÖRÜŞME Hükümet ve muhalefetin iki ayrı teklifle gelmeleri ve teklifler arasında Cumhurbaşkanı'nın halk ve Meclis tarafından seçilmesi konusunda farklılık bulunması da Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeleri kritik bir duruma soktu.

  Hükümetin stratejisi, TBMM'deki imzaları bu hafta tamamlayarak teklifi önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı'na resmen iletmek. Bunun ardından teklifin önümüzdeki hafta TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınabileceği belirtiliyor. Komisyon'da iki teklif arasındaki ortak nokta olan beş yıldan iki kez seçilmeye ilişkin hükümlerin birleştirilerek oylanabileceği belirtiliyor. Hükümetin, komisyonda oy çokluğu bulunduğundan Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesine ilişkin muhalefet önerisinin kabul görmesi güç gözüküyor.

  Hükümetin planladığı gibi teklif, önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu'ndan geçirilebilirse bu ayın son haftasında Genel Kurul'a indirilerek, oylamasının yapılması mümkün olacak. Hükümet çevreleri Mart ayının başında anayasa değişikliği operasyonunu tamamlamayı tasarlıyor.

  REFAHYOL ÖNERİSİ Bu arada DYP Genel Başkanı Çiller ile FP Genel Başkanı Recai Kutan ve 187 arkadaşının Anayasa değişikliği teklifi dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  TEKLİF NE GETİRİYOR? Anayasa değişikliği teklifi önerisiyle Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi önerildi. Öneriyle bir kere Cumhurbaşkanı olan kişinin ikinci kez aday olabilmesine fırsat tanındı. Böylelikle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir kez daha Çankaya Köşkü'ne çıkma olanağı öngörüldü. Cumhurbaşkanı'nın görev süresi mevcut düzenlemenin aksine 7 yıl yerine 5 yıl olması önerildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin de iki turlu yapılması teklif edildi.

  GÜREŞ İMZALAMADI FP'li 104 milletvekilinin tamamı değişiklik teklifine imza atarken, DYP'den Doğan Güreş ve Rasim Zaimoğlu öneriyi benimsemedi ve metni imzalamadı. Böylelikle toplam imza sayısı 187'ye ulaştı. Anayasa değişikliği teklifi için toplam 184 imza gerekiyordu.

  TEKLİF AKBULUT'TA Anayasa değişikliği teklifi dün DYP Grup Başkanvekilleri Nevzat Ercan ve Turan Güven, DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya ile birlikte FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener tarafından TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'a makamında sunuldu.

  Akbulut, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ister öngörülen bu değişiklik isterse mevcut sistemle olsun, herhangi bir huzursuzluğa ve krize neden olmadan gerçekleştirilmesini istedi. Akbulut, böylelikle parlamenter sistemin yara almamasını temenni ettiğini ifade etti.

  Öksüren Baba'ya özel doktor

  GÖLCÜK'te depremzedeler için yapılan prefabrik evlerin teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Demirel'in sesinin kısık olduğu ve zaman zaman da öksürdüğü görüldü. Öksüren Demirel, Gölcük'e gelirken doktorunu da getirmişti. Törende Demirel'in hemen arkasında oturan Acil Sağlık Sistemi doktoru Aylin Cesur, gün boyunda Cumhurbaşkanı'nın yanından bir an ayrılmadı. Demirel, ‘‘Grip misiniz?’’ diye soranları, ‘‘Sadece öksürüyorum’’ diye yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı