Dünya Haberleri

  Düelloya çağırdı

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı George W.Bush’u canlı ve sansürsüz bir televizyon düellosunda kozlarını paylaşmaya davet etti. Uluslararası ilişkilerde demokrasi ve eşitliğin temel alınması gerektiğini belirten Ahmedinejad, Bush ile her şeyi tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

  NÜKLEER programı yüzünden Washington’un şimşeklerini üzerine çeken İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünkü basın toplantısında ABD Başkanı George W. Bush’u televizyonda canlı düelloya davet etti.

  Ahmedinejad, "Uluslararası ilişkilerin demokrasi ve ulusların eşit haklara sahip olduğu temeller üzerinde cereyan etmesinin vakti gelmedi mi? Dünya olaylarını ve bu meseleleri çözmek üzere ABD Başkanı Bush ile bir canlı televizyon tartışması düzenlenmesini öneriyorum. Bu tartışma sansürsüz olmalı ve Amerikan halkının gerçekleri duyabilmesi için herhangi bir sınırlama olmamalı" dedi.

  NÜKLEER ENERJİ HAKKIMIZ

  İran ulusunun, uluslararası düzenlemeler çerçevesinde nükleer enerji üretmek istediğini söyleyen Ahmedinejad, "Kimse bizi durduramaz" dedi. BM Güvenlik Konseyi, uranyum zenginleştirme programından vazgeçmesi için İran’a 31 Ağustos’a kadar süre tanımıştı. İran ise altılar diye anılan Konsey’in beş daimi üyesi ile Almanya’nın önerdiği uzlaşma paketini geri çevirmişti. Ahmedinejad, uranyum zenginleştirmeden kısa bir süre için de olsa vazgeçip geçmeyeceğiyle ilgili soruya, "(Altılara verdiğimiz yanıtta) diyaloğun, İran halkının belirli hakları üzerine olması gerektiğini vurguladık" yanıtını vermekle yetindi. Ahmedinejad, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tüm dünyada yaşanan huzursuzlukların kaynağının ABD ve İngiltere’nin politikaları olduğunu savundu. İran Cumhurbaşkanı, sorunların kökenlerine inebilmek için de Bush’u kendisiyle tv izleyicileri önünde yüzleşmeye davet etti. Ahmedinejad, "O, kendi görüşlerini söylesin. Ben de kendi görüşlerimi. Dünyanın sorunlarını konuşalım ve nasıl bir çözüm bulacağımızı tartışalım. O zaman dünya kamuoyu, kendisi için doğru olanı seçer" diye konuştu.

  Beyaz Saray’a göre Ahmedinejad’ın bu çağrısı dikkatleri İran’ın nükleer programından dağıtmaya yönelik bir taktikten başka bir şey değil.

  İNTERNETTE REKOR KIRIYOR

  İnternette kendisine bir sanal günlük açan İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın sitesini 15 günde 1 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

  Ahmedinecad’ın "www.ahmadinejad.ir" adresindeki internet günlüğünü (blog) ziyaret eden internet kullanıcıları, "Sizce ABD ve İsrail’in amacı Lübnan’a saldırarak yeni bir dünya savaşı başlatmak mı" anketine katılabiliyor. 1.1 milyon kişinin şimdiye kadar ankete katıldığı, 708 binden fazla kişi soruya "hayır" yanıtı verirken 370 bine yakın kişi de bu soruyu "evet" şeklinde cevapladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı