Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dudu'yu arkadaşları bile tanıyamadı

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1999 - 00:01

  Cumartesi geceleri ekranda bir kadın. Sırtında tipik Adile Naşit model bir entari, arkasında yoksul bir İstanbul mahallesi silueti. Çamaşır yıkıyor, pirinç ayıklıyor, nakış işliyor. Akıllara ziyan cırtlak bir sesle bağırıp duruyor: ‘‘Ne istiyonuuuzz’’. Bir şey isteyeceğiniz varsa da nutkunuz tutuluyor. Ama o bağırıp çağırıp yine de telefon numaraları, e-mail adresleri veriyor. Fonda da en az onun kadar agresif bir müzik. Sonra öğrendik ki adı Dudu Teyze'ymiş, Cihangirli'ymiş. Son zamanlarda aldığı reklam tekliflerinden nefes alamaz haldeymiş. Dudu Teyze'nin aynı zamanda bir 'aile reisi' de olduğunu artık herkes öğrendi. Ama bundan bir ay önce arkadaşları bile bu cazgır kadının Zafer Algöz olduğunu farketmemiş. O da bu durumdan pek memnun.

  Memur bir ailenin çocuğu olarak 1961 yılında Kars'ta dünyaya gelen Zafer Algöz, ortaokul ve liseyi Bursa Çelebi Mehmet Ortaokulu'nda okur. Kendi kurduğu tiyatro kolunun oyunuyla sosyal bilgiler ve beden eğitimi öğretmenlerinin dikkatini çeker (herhalde edebiyat öğretmeni oyunu izleyememiş). Öğretmenlerin teşvikiyle Bursa Devlet Tiyatrosu'nun açtığı Gençlik Kursu sınavlarına girer ama daha 14 yaşında olduğu için konuk öğrenci olarak devam etmek zorunda kalır. Meşhur sahne tozu yutulmuş bulunduğundan tiyatro lise yıllarında da devam eder. Algöz ailesi geleneği bozarak oğullarını oyuncu olması konusunda teşvik eder.

  Zafer Algöz, 1980’de Ankara Devlet Konservatuvarı parasız yatılı sınavlarını kazanır, 1985 yılında mezun olur. Bursa Devlet Tiyatroları'nda staj yapar. İstanbul Devlet Tiyatroları'nda rol aldığı ilk oyun 1989’da 'Batı Yakasının Hikayesi'dir. Bursa'da stajyer olarak başladığı günden bu yana 37 oyunda rol alır Algöz. Şu anda ise 'Akçalı Kel Mehmet'te oynuyor.

  Algöz'ün televizyona geçişi başrolünde Kemal Sunal'ın rol aldığı 'Saygılar Bizden' adlı dizi ile olur. Umur Bugay'ın çektiği dizide adliyenin 'işini bilen, uyanık memur' tipini canlandırır. Arkasından Yasemin Yalçın'ın canlandırdığı Hamsiye'nin peşindeki aşık Laz müteahit Ali Kemal Bey'i oynar.

  Ona göre (kendisinin oynadığı dizi olduğu için söylemiyor ama) 'Oğlum Adam Olacak' Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en güzel televizyon dizilerinden biri.

  Son olarak Utanmaz Adam'ın kadim dostu Korna Kamil olarak çıktı karşımıza ama sonuçtan o da memnun değil. Projenin Okan Bayülgen'le umdukları gibi gitmediğini söylüyor: ‘‘Çizgisi kadar başarılı olmadı. Yazılı iyi bir örneği varken, onu televizyon veya sinemada ortaya koymak çok zor oluyor’’ diyor.

  Algöz'ün sinema macerası Mustafa Altıokları'ın 'Ağır Roman'ı ile başlıyor. Dolapdere'nin Gaftici Fethi'si, çekimleri şu günlerde tamamlanan 'Salkım Hanım'ın Taneleri'nde uyanık köylü Durmuş'a bırakıyor yerini.

  Tabii bir de Televizyon Çocuğu' ve 'Zaga' var. 'Televizyon Çocuğu'ndaki, Beavis ve Butthead'in Türkiye şubesi Esat'la Fesat'ı eminim hatırlıyorsunuzdur. Ama Zafer Algöz Esat mıydı, Fesat mıydı sormayı unuttum.

  Cihangir'de ikamet etmekte olan Zafer Algöz, birgün evde otururken bir kadının feryad ettiğini duymuş. Bir insandan nasıl olup da böyle 'cırtlak' bir ses çıktığını anlayamadığından önüne gelene taklidini yapmaya başlamış. Zaga'nın proje toplantıları yapılırken de Okan Bayülgen'in teşvikleriyle bu çizgi filmvari sesin sahibini canlandırmaya karar vermişler. Dudu Teyze ortaya işte böyle çıkmış.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı