DÜZCE HABERLERİ

DÜ'de çevre teknolojileri çalışmaları

AA / Ömer Ürer
25.02.2016 - 14:43Son Güncelleme :

DÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taşpınar:-"Yenilenebilir ve alternatif enerji uygulamaları ile temiz kömür teknolojileri alanında yüksek lisans seviyesinde bir çalışmamız var. Hava kirleticilerinin gerçek zamanlı izlenmesi için sistem geliştirilmesi konusunda yeni başladığımız projemiz bulunmaktadır"

AA / Ömer Ürer

DÜZCE (AA) - Düzce Üniversitesi (DÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Taşpınar, "Yenilenebilir ve alternatif enerji uygulamaları ile temiz kömür teknolojileri alanında yüksek lisans seviyesinde bir çalışmamız var" dedi.
Taşpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, hızla gelişen teknolojinin, dünyayı daha yaşanılabilir ve konforlu bir yer haline getirdiğini ancak beraberinde birçok çevresel sorunlara da neden olduğunu belirtti.
Çevre mühendisliği bölümünün temel hedefinin çevre sorunlarının belirlenmesi ve çözümünde araştırmacı, teknolojiyi takip eden ve mühendislik çözümleri üretebilen, rekabetçi, çevre mühendisliği alanında tasarım, projelendirme ve uygulama yeteneklerine sahip mühendisler yetiştirmek olduğunu vurgulayan Taşpınar, "Üniversitemizin vizyonunun belirlenmesi ve bunun için gerekli çalışmaların yapılması aşamasında bölüm olarak görev alıyoruz. Ülkemizde çevre teknolojileri alanında çalışmalar yapılmakta ve bizde bu alanda çalışmalar yapmaktayız. Yeni proje ve fikirleri hayata geçirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.
Bu alanda yaptıkları çalışma ve projelerin devam ettiğini aktaran Taşpınar, şöyle konuştu:
"Yenilenebilir ve alternatif enerji uygulamaları ile temiz kömür teknolojileri alanında yüksek lisans seviyesinde bir çalışmamız var. Hava kirleticilerinin gerçek zamanlı izlenmesi için sistem geliştirilmesi konusunda yeni başladığımız projemiz bulunmaktadır. Bu konuda Üniversitemizde yüksek lisans seviyesinde de çalışmalar yapıldı. Ayrıca Bölümümüzün Düzce'de hava kirleticilerinin ölçülmesi ve kirlilik oluşturan kaynaklarının tespitine yönelik proje çalışmaları devam etmektedir. Bunların hepsi araştırma projeleridir. Katı atıkların bertaraf edilmesi ve enerji üretimi konusunda dahil olduğumuz büyük çaplı bir TÜBİTAK projesi de bulunmaktadır. Üniversitemizin vizyonu doğrultusunda çalışmaya devam etmekteyiz."
Düzce'de görülen çevresel sorunlar ve bu sorunların çözümünde gerekli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak suretiyle daha faydalı olacaklarının altını çizen Taşpınar, "Özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarından da destek bekliyoruz. Çünkü Düzce'de karşılaşılan çevresel sorunlar, sadece sorunun yaşandığı lokasyonun sorunu değil tüm Düzce'nin sorunudur. Burada, belki en önemli sorun hava kirliliği sorunudur ki, kış aylarında ciddi boyutlarda hissediliyor. Gerek hava kirliliği ile mücadele gerekse Düzce ve Melen havzasının korunması hepimizin bir görevi olmalıdır. Bu konuda geniş çaplı ve ortak çalışmalar yapılabilmelidir. Bu çalışmalar, tek yönlü olmuyor. Çalışmalarla ilgili inisiyatif geliştirilmesi, Düzce'de çevre bilinci arttırılması ve bu konuda ilköğretimden başlamak üzere daha üst seviyelerde düzlenecek eğitimlerle çalışmalar yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden DÜ'de çevre teknolojileri çalışmaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DÜ'de çevre teknolojileri çalışmaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı