Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dudak uçuklatan borç

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, mali kongrede yaptığı konuşmada sarı kırmızılı kulüp için karamsar bir tablo çizdi.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Olağanüstü Genel Kurul'da mali konularda flaş açıklamalar yaptı. İşte Yarsuvat'ın açıklamaları;

"Değerli Galatasaraylılar. Diyeceksiniz ki neden toplandık daha göreve geleli 35 gün oldu. İlk başta Galatasaray'ın mali durumunu tespit edip sizlere sunacağımı söylemiştim. Bazı hususların saklandığını gördüm. Tüm Galatasaraylıların herşeyi en ince noktasına kadar bilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu bir ibra toplantısı değildir, tüm Galatasaraylılar'ın bir araya gelip ne yapacağız toplantısıdır.

"O PARALAR NEREYE HARCANMIŞ, BİLMİYORUZ"
Mali açından Galatasatasaray'ın durumu 30 Eylül 2014 itibari ile mali durumu. 31 Ekim 2014 tarihi itibari ile mali durumu 376 milyon dolar net borç alacak farkı vardır. Bu rakam 30 Eylül 2014 tarihi itibari ile 356 milyon dolardır. Galatasaray'ın mali açıdan bu hale gelmesinin cevabını ben tek veremem. Galatasaray'daki ateşten topu 35 gün önce devraldık. 2011 yılında Galatasaray derneklerine 151 milyon dolar kadar bir giriş yapılmıştır.
Ağustos ve Eylül ayında hisse senetlerinden gelen para harcanmış ve nereye harcandığını bilmiyoruz. Ocak 2014'te haddinden fazla futbolcu alnmış ve bunlara paralar ödenmiş."

1 MİLYAR 428 MİLYON TL BORÇ!
"376 milyon dolar net borç alacak farkı vardır. 30 Eylül itibariyle 356 milyon dolar oldu. Bir ayda 20 eksiye geldi. 653 milyon TL alacak, 1 milyar 428 milyon TL borcumuz vardı. 325 milyon TL gelir-gider farkı vardır. Bu gidişat AIG ile başlamıştır."

Dudak uçuklatan borç

AYŞEGÜL EGEMEN ZARARI 600 BİN TL
"Ocak 2014 kırılma noktasıdır. Bu tarihte haddinden fazla futbolcular alınmıştır, paralar ödenmiştir. 40 adet personel sigortasız, bordroda olmayanlara iş avansları verildiği, kurumsallaşma adına Ayşegül Egemen isimli kulüp eski hukuk müdürünün aldığı iş avansları ve zararlardır. Yaklaşık 450 bin TL zarar vermiştir.
Sahte mahkeme kararları getirmiştir, sahte tahsilat makbuzları almıştır, sahte beklegelerel avans alınmış, sahte hastane faturalarıyla bunun karşılığını almıştır. Bunun karşılığında da kulüp kendi imkanlarıyla soruşturma başlatmış, senetler almıştır ancak bunlar da ödenmemiştir. Buradaki kaybımız 600 bin TL."


LÜKSEMBURGLU BİR ADAM CAS'TA 25 MİLYON EURO'LUK DAVA AÇTI
Menajer komisyonları özellikle Ocak döneminde yüksek. Bruno Aldersald Lüksemburglu. Bu dürüst bir adam değil, Ribery'nin kaçmasına neden olan biri bu. Bu kişiyle bir sözleşme imzalanmış ve bu kişi sözleşmenin hükümleri yerine getirilmediği diye CAS'ta 25 milyon euro bir dava açmıştır.

ARENA'NIN ÇATISI 11 MİLYON 500 BİN DOLAR
Sözleşmesiz faaliyet gösteren 34 mağaza vardır. Yüzde yüz iade garantisiyle mal vermişiz, ben niye böyle bir şey yapayım!..
Ali Sami Yen Spor Kompleksi TT Arena'nın çatısıyla ilgili yargıya intikal etmiş bir durum var. 2011 yılı mayıs ayındaki yönetim yapmıştır. Çatının kapanmasına karşılık içerideki suntadan olan masalar yapılmıştır. Bu protokolün imzasının ardından da hemen seçim yapılmıştır. Bu protokolde bir cezai şart vardır. Cezai şart der ki çatının maliyetinin yarısı kadar ceza ödersiniz eğer açılır kapanır yapmazsanız. 11 milyon 500 bin euro maliyet olarak tespit edilmiştir. 21. 12. 2013 tarihinde GSM GS ye bir dava açmıştır. 19 milyon 500 bin tl'lik bir dava....

GALATASARAY ADASI'NI TERKEDİN DEDİK
Galatasaray Adası'nın bazı yerleri için ecri misil davaları açılmıştır. 2005-2006 döneminden gelen davalar. Üst üste koyunca 1 milyon 200 bin tl para talep edilmektedir bu davalarda. Galatasaray Adası'nın yıllık kirası 380 bin dolar. Yani geceliği bin dolardır. İlginç yani burada kaçak inşaat yaptığı için encümenin vermiş olduğu yıkım kararına karşı, Galatasaray savunmasını yapmış davayı açmış, devam ettirmiş durumdadır. Bir yandan Genel Kurul'un kararıyla tahliye sürerken, biz aynı anda kaçak inşaat yapmış birini Galatasaray niye savunsun...
Biz mazbatamızı aldıktan hemen sonra, buraya bir ihtarname yolladık burayı terk edin dedik. Beyler orası bizim değil, adı bile değişik, Su Adası. Niçin yönetim oraya gidiyor. Salı günü Arsenal geliyor, burada karşılayacağız. Niye oraya gidelim?

Dudak uçuklatan borç

HİÇ İSTEMEDİĞİM BİR ŞEY VAR
Öncelikle kredilerin yapılanması. Mayıs 2015'e kadar 44 milyon dolar tutarında kredi ana para ve 15 milyon dolar faiz ödemelerinin tamamı temlik edilmiştir. Ne zamana kadar 2016-2021 arasına kadar.
Bizim temlik edecek bir alacağımız yok. Formalara reklam alabilirsen belki bunları kullanabiliriz. Formalara reklam almak için de zorlanıyoruz ancak uğraşıyoruz. Yönetim kurulu ve arkadaşlarım tabiri caizse her tarafı tırmalıyor. Ancak var olan sponsorlar da kaçıyor. Bir işletme sermayesini sağlamak gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük.

BÜTÜN GALATASARAYLILAR HİSSE SENEDİ ALMALI
Sizler Galatasaray Spor Kulübü üyeleri olarak sizler, Sportif AŞ'nin genel kuruluna da gelmeniz gerekir. Sadece genel kurul üyelerine tahsis edilecek kredi satışını düşündük. Size hisse senedi al diyoruz. Bunun prosedürü zor gibi olsa da yapılmayacak değildir. SPK'dan izin almak gerekir. Bu izni alırken isim listesi verilmesi gerekir. Siz, Galatasaray'ı sevenler bu işi yapınız. GS Sportif AŞ'nin hisselerini kulüp üyelerine tahsis edersek 30 milyon dolar kaynak elde etmiş oluruz. Sizlerin şirkete katılması aktif bir destek de sağlayacaktır. AŞ'nin genel kurullarınıa katılacaksınız.

GALATASARAY'I SEVENLER BAĞIŞ YAPMALI
Sportif AŞ'nin hisselerinin yüzde 25'i A grubu hisselerdir, satılamazlar, imtiyazlı hisselerdir. SPK üst üste 5 yıl zarar eden halka açık şirketlerde imtiyazlar kaldırılır tehlikesi de var. Kurallar da böyle. Hiç istemediğim bir şey var. Ben sevmiyorum ama Galatasaray'ı sevenlerin yapacağı bağış. Sporcu sponsorluğu gibi... Transferini gerçekleştirebilirsiniz, bu da bir projedir.

Dudak uçuklatan borç


MECİDİYEKÖY'DE YILLIK 5 MİLYON DOLAR GELİR
Ali Sami Yen'in oradaki çadırımız var. Üstüne 15 kat çıkılacak, yanına yapılan ofisler, oteller var. Buranın ruhsatı ofis projesi olarak da alınmıştır. İnşaata hemen başlarsak burada bir şey olmaycaktır. 7 kat yerin altı, 14 kat yerin üstü. Burada bir kullanım alanı çıkacaktır. Bunu satmayı asla düşünmüyoruz. Sizden rızanızı almak için başvurduk ancak satılma diye bir husus yer almamıştır. Hiç bir şey satmayı düşünmüyoruz. Biz oradan yılda 5 milyon dolar gelir elde edilebileceğini düşünüyoruz. Gerekli görüşmeleri yaptık. Eğer sizden onay çıkarsa hemen inşaata başlayacağız. Bankalar söz verdi, 26 Aralık'ta krediniz hazır diye belirttiler.

Galatasaray'da mali disiplin olmalı. Bu olmazsa, oradan gelen para futbolcuların ayakkabı boyasına gider. Bu mali disipline sahip oldğumuz sürece, kurallara uygun davranılırsa Galatasaray'ın paraları çarçur edilmez. Bu binayı biz kulüp olarak inşa edeceğiz.

ARENA'DAN YILLIK 30-40 MİLYON GELİR
Riva arazisine hiçbir şey yapamayız, yapmayı da düşünmüyoruz. Ruhsat alınmış ama o ruhsatın süresi doluyor. 21 Şubat 2015'te bitiyor. Yani 2010'dan bu yana yönetimler burada birşey yapmamışlar. Bunu da pazartesinden itibaren peşinden koşmamız gerekiyor.

110. yıl kutlamaları, bunu Galatasaray markasını öne çıkarmak için yapacağımız faaliyetleri kapsayacaktır. Bunun 2015 senesine dağılması gerekir. Burada Arena'yı kullanacağız. Turnuvalar yapmayı düşünüyoruz. Sadece İstanbul'da değil. Planlarımız içinde dümnyaca tanınmış ses yıldızlarını getireceğiz. İstanbul yerinden oynadı. Galatasaray'dan para çıkmayacaktır, Galatasaray'a para gelecektir. Esasında 30-40 bekliyoruz ancak en az 5-10 milyon dolar geleceğini bekliyoruz.

GELİR GİDER DENGESİ
Öncelikle sportif başarı olması lazım. Diğeri sponsor arayışlarıyla olur. Giderlerin azaltılması gerekir. personel sayısını alattık, daha da azaltacağız. Şu arada 73 kişinin iş haklarına son verdik. Bunlardan bazıları kendi isteğiyle çıktı. Bunların yerine adam almadık. Bunların yerine yönetim kurulu üyelerimiz sanki profesyonel olarak işe alınmış gibi çalışmaktadırlar. Dilerim bu özveriyi bizden sonrakiler de yapar.

Mevcut olan lüks otomobiller iade edilmiştir. Benzin harcamalarına kısıtlama getirilmiştir. Tasarrufumuz yüzde 20 oranındadır. 1 milyon lira aylık tasarrufumuz olmuştur. Danışmanlar mevcuttu. Bunların hepsini feshettik. Onlar yerine yönetim kurulu arkadaşlarım çalışıyor.

AMATÖR ŞUBELERDE NE YAPACAĞIZ BİLMİYORUZ
Yollarımızı ayırdık. Aşı tutmadı, olmuyordu. Bunun ayrılmasından da ciddi tasarruflar yapmış bulunuyoruz. Sözleşmesini bazı sebeplere dayandırarak fesh ettik. Avukatıyla görüşme halindeyiz.

Amatör şubelerin gelirleri giderlerini karşılamıyor. Burada da bütün Türkiye'de bir oyun oynanıyor. Voleybol, basketbol amatör değil diyerek. Kendimizi kandırıyoruz. Bu alanda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Az önce söylediğim gibi burada bir sporcuyu alıp, desteleyebilirsiniz. Bunları yaoabilirseniz Galatasaray Spor Kulübü olarak faaliyet gösterilebiir, aksi halde Galatasaray Futbol AŞ olarak kalır. Burada da sizden yardımlar istenmekteyiz.

HER ŞEYİN SORUMLUSU GOOGLE HAZRETLERİ!
Sizden ricam ek bütçe olarak bunu düşünün. Bu ek bütçenin kabul edilmesi, geçmiş yönetimlerin ibra edilmesi anlamış taşımaz. İbra başkadır, ek bütçe başkadır. 11 seneden beri ek bütçeler revize bütçe olarak geçmiştir. Bunun suçlusu da Google hazretleri... Sizden ricam bunu oylarken, bunları düşünün. Bunun altında bir takım maksatlar aranmaz, beyanlar vermek doğru bir şey değil.

Bugünkü toplantının konusu ibra değildir. Oraya çekmeyelim. Genel kurul isterse tüm dönemi ibra ederim, isterse ayrı ayrı ibra ederim der... Bu mesele bugünün meselesi değildir. Ek bütçe de verseniz geçmiş dönemin ibrası anlamına gelmez.

Galatasaray'ın size ihtiyacı var. Galatasaray'a yardımcı olmanız gerekir. Sizleri işe çağırıyorum. Hisse satışlarına girin, sponsorluk olarak yapın, elinizden ne geliyorsa Galatasaray için verin...


İlişkili Haberler