Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Dubai'nin rakibi Erbil dolu dizgin geliyor

30 Nisan 2012 - 15:45Son Güncelleme : 30 Nisan 2012 - 11:34

Kuzey Irak'ın en gelişmiş şehri ve başkenti Erbil tam anlamıyla dolu dizgin geliyor...

Geçen hafta bir basın gezisi kapsamında Erbil'e gittim. Neredeyse bir tam gün süren yoğun program ve koşuşturma arasında şehri gözlemleme fırsatı buldum.

 

Ancak bu bile hem ülkede hem de şehirde yaşanan büyük değişimi görmeme yetti...

 

Bundan 10 sene önce canlı bombalar, sürekli çatışmalar ve can kayıplarıyla gündemimizde olan Kuzey Irak'ın bu tarihi kenti, artık hedefine Ortadoğu'nun ticaret ve üretim merkezlerinden biri olmayı tam anlamıyla koymuş.

 

Geleceğin Dubai'sinden özel fotoğraflar

 

Havalimanından şehir merkezine doğru ilerlerken, hızla yükselen binalar bunun en bariz göstergesi. Irak'ın petrol gelirlerinin yüzde 17'sini alan bölgesel hükümet yıllarca süren savaşlar sonrası önce yıkılanları onarmayı seçmiş... Ancak şimdi inşa edilen yüksek binalar şehrin yeni yüzünü oluşturuyor.

 

/images/100/0x0/55eac684f018fbb8f895f057 

Bu nedenle Erbil için 10 yıl sonra 'geleceğin Dubai'si olacak' deniyor. Rehberimiz Diar ise çıtayı daha da yükseğe çıkarıyor ve 'Dubai ötesi olacak' diyor.

 

Diar, ilk yedi yıldızlı otelin inşasına başlandığını belirtiyor. Ayrıca Süleymaniye'de de Dubai'nin simgelerinden olan yedi yıldızlı yelken oteli Burj Al Arab'ın bir benzerinin inşa edileceği bilgisini paylaşıyor.

 

Bu kadar hızla gelişen ve yapılaşan şehirde, elbette arsa fiyatları da artık eskisi ucuz değil. Ucuz arsa treni kaçalı çok olmuş diyebiliriz.

 

Hal böyle olunca, vatandaş geleceğe daha güvenle bakar hale gelmiş... Sokak ve meydanlardaki canlı kalabalığa baktığınızda bunu çok net olarak görüyorsunuz.

 

Havaalanı gibi kritik alanlarda hala üst düzey güvenlik önlemleri devam etse de sokaktaki vatandaş için güvenlik endişesi öncelikli sorun olmaktan çıkmış.

 

Ancak, gelir yüksek olmasına rağmen adaletli bir dağılımın olmadığı da ortada... Devlete ve yönetime yakın olanların gelir paylaşımında ön sırayı alma kuralı burada da çok bozulmuş görünmüyor.

 

Türk şirketleri de ekonomik gelişme potansiyelini fark etmiş ve bölgede oldukça aktif... Başta inşaat ve inşaatın yan kolları ile enerji olmak üzere tekstil, gıda ve hizmet sektöründe önemli yatırımları bulunuyor.

 

Türk bankaları da şube açmak için sırada... Şu anda dört Türk bankasının Erbil'de şubesi var. Ancak kısa süre içinde banka sayısının 10'a çıkması bekleniyor. Kağıt paraların hala çuvalla taşındığı ülkede, bankacılığın gelişmesinin işleri çok daha hızlandıracağı ortada...

 

1,300'e yakın Türk şirketi, dışardan gelen yabancı yatırımcıların yüzde 52.7'sini oluşturuyor. İki taraf arasındaki toplam hacmi de 12 milyar doları aşmış durumda.

 

Kuzey Iraklılar, Türkiye'yi ekonomik anlamda dünyaya açılan kapı olarak görüyor. Güney ile bağlarını bazı mecburiyetler dışında tamamen koparmışcasına yüzlerini kuzeye, Türkiye'ye dönmüş. Bu nedenle gelecek olan yatırımcılara da arsa tahsisi başta ve gümrük vergisi muafiyeti gibi önemli teşvikler sunuluyor.

 

Enerji gereksinimi ve bunun cari açığa etkisine bakıldığında Kuzey Irak'ın Türkiye açısından önemini anlatmak için çok fazla kelimeye de ihtiyaç yok.

 

Erbil'in 10 yıl sonraki halini çok merak ettiğim için bu gezide bol bol fotoğraf çektim. 2022'deki Erbil'i bu fotoğraflarla karşılaştırmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Bakalım Diar haklı çıkacak mı?

 

 

ekaplangil@hurriyet.com.tr

http://www.twitter.com/emekkaplangil

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
 • Vince Koman 30.4.2012 16:19:35
  Guzel bir gelisme! Eskiden kaybedecek biseyiniz yoktu! Simdi sizinde kaybedecek, sehirleriniz, enerji ve alt yatirimlariniz var! Turkiye ve bolge devletleri ile iyi gecinmek, terore ve teroriste karsi cikmak K.Irak yonetiminin yararinadir! PKK yi topraklarinizdan atin!
 • baba men 30.4.2012 11:22:38
  bazıları gerçekçi bakmıyor meseleye erbil başkent mi diye soruyor bide k.ırak federal bir bölge ama görünüşte öyle gerçekte konfederal yapıya ulaşmış bile abd-kürdistan iş konseyi var federal bölgelerde bu tür anlaşmalar olmaz o bölgenin gelişmesi Türkiye' nin yararınadır
 • EGEMENLİK MİLLETİNDİR 30.4.2012 11:15:58
  sen ırak'ta tuyu bitmemmiş yetimin hakkını yiyerek saraylar hanlar yap sonrada övün bunları rabbim görüyor
 • Gokay sumer 30.4.2012 10:36:25
  Şuanda bizim ekonomimizi ora ayakta tutuyor. Yoksa dünya krizdeyken bizim kriz görmememiz normal değildi. 10 yıl sonra ne olacak. Dünya sefa sürerken biz sefalet çekmeyelimde.Sn.Davutoğlu açıklasın gelecek 20-50 yıllık planımız ne krımızı çizgilere ne oldu.
 • Mehmet Ağaoğulları 30.4.2012 09:54:20
  DUBAİ ORAYA YILLARINI VERDI ERBİLİN DUBAİ OLMASI ÇOK UZUN ZAMAN ALIR. ERBİLİN GELİŞMESİ TÜRKİYE NIN YARARINA DIR. YAKINLIĞI MÜNASEBETİYLE TİCARETİMİZ GELİŞİR. BAŞARININ TEMELİNDE ÇOK ÇALIŞMAK YATAR. İÇ ÇEKİŞMELER VE TERÖR GİBİ GELİŞMEYİ ENGELLEYEN FAKTÖRLER ORTADAN KALKARSA UZUN SÜRE YOL ALIR.
 • saip onurhan kadıoğlu 30.4.2012 09:25:02
  Erbil başkent mi? Kuzey Irak bir ülke mi oldu haberimiz yok. Bari biz yapmayalım, biz kendi dilimizle bölmeyelim.
Sayfa Başı
Haberlerata aöf sınav sonuçlarıaöf sorgulama ekranımilli piyangomilli piyango büyük ikramiyeMilli Piyango yılbaşı çekilişi bilet fiyatlarıMilli Piyango Bilet Fiyatlarıkırgın çiçekler