Teknoloji Haberleri

  Dubai'de polislerin yerini robotlar alıyor!

  Hürriyet Haber
  24.05.2017 - 07:57 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz aylarda Dubai'de düzenlenen 'GITEX' isimli fuarda görücüye çıkan robot polisin göreve başlıyor. Dubai Polis Departmanı, ayrıca teşkilatın yüzde 25'inin robotlardan oluşması için çalışmalarına devam ediyor.

  1980'li yılların efsane filmi Robocop gerçek oluyor. Robot polisler Dubai sokaklarında göreve başlıyor. Dubai Polis Departmanı, yeni robotunun duyurusunu gerçekleştirdi. İspanya merkezli PAL Robotics firması tarafından geliştirilen REEM adlı robot, yaklaşık 1,67 metre uzunluğunda ve yapay zeka yazılımına sahip. Göğüs bölümünde dokunmatik bir ekran bulunduran REEM, IBM‘in yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

  Yapılan açıklamada 2030 yılına gelindiğinde robot polislerin güvenlik güçlerinin yüzde 25'ini oluşturacağı bilgisine yer verildi. Dubaili yetkililer 2030'a kadar insanların yer almadığı ilk akıllı polis karakolunu kuracaklarını da açıkladı.

  Robot polisin ilk başlarda direkt gerçek polisin yerini almayacağı yalnızca ceza ödeme, ihbar yapma ve rapor hazırlama gibi basit işleri gerçekleştireceği belirtiliyor.

  Göz ameliyatı yapan robot
  Göz ameliyatı yapan robot!
  Havaalanını bu robot kuşlar koruyacak!
  Genç mühendisler bomba imha eden robot tasarladı
  Etiketler: teknoloji
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı