Gündem Haberleri

  DUBAİ YATIRIMLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 16:47 | Son Güncelleme:

  DUBAİ YATIRIMLARI MECLİS GÜNDEMİNDE-SHP İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, Dubai Prensi El Maktum’un şirketi olan Dubai International Properties ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan anlaşmayı, bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.-ANAP İstanbul Milletvekili Emin Şirin ise konuyla ilgili Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bilgi istedi.

  -DUBAİ YATIRIMLARI MECLİS GÜNDEMİNDE
  -SHP İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, Dubai Prensi El Maktum’un şirketi olan Dubai International Properties ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan anlaşmayı, bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
  -ANAP İstanbul Milletvekili Emin Şirin ise konuyla ilgili Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bilgi istedi.

  Dubai Prensi Şeyh Muhammed Bin Reşad El Maktum’un şirketi olan Dubai International Properties ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan 5 milyar dolarlık proje anlaşma Meclis gündemine taşındı.
  Ahmet Güryüz Ketenci, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Dubai Prensi El Maktum’un şirketi olan Dubai International Properties ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan anlaşmayı gündeme getirdi. Dubai International Properties ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan metnin niteliğini soran Ketenci, "Eğer bir ticari anlaşma söz konusu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür işlerinin ihale yolu ile görülmesi gerekmez mi?" diye sordu. Ketenci, Aksu’dan şu soruların yanıtını istedi:
  "-5 milyar dolarlık yatırım nedir? Söz konusu projeler için tahsis edilecek arazilerin büyüklükleri ne kadardır?
  -Tahsis edilecek arazilerin ne kadarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, ne kadarı Hazineye aittir?
  -Tahsis edilecek arazilerin bugünkü rayiç bedeli ne kadardır?"
  Emin Şirin ise konuyla ilgili Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bilgi istedi. Anlaşma kapsamında yapılacağı açıklanan projelerin, "Zincirlikuyu’ya Gökdelen, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nün 80 dönümlük arsası üzerinde 200’er katlı biri ikiz, 650 metre yüksekliğinde 3 kule..." diye tarif edildiğini anımsatarak şu soruları yöneltti:
  "-Bütün dünyada 650 metre yüksekliğinde yapılmış olan herhangi bir kule veya bina var mıdır?
  -Dünyada yapılmış 200 katlı bina var mıdır?
  -Dünyadaki en yüksek kule ve binaların yükseklikleri kaçar metredir ve kaç katlıdır?
  -Bu projelerle ilgili olarak Anıtlar Kurulu’nun görüşü alınmış mıdır?
  -Deprem bölgesinde olduğu bilinen İstanbul’da bugüne kadar dünyada yapıldığı bilinmeyen (İstanbul’daki İş Bankası binasının 5 misli, Sabancı Holding’in 7 misli, Akbank binasının 6 misli) büyüklükteki bir binanın yapılması mümkün müdür?
  -Gökkafes’e görüntü kirliliği dolayısıyla itiraz ettiği bilinen Başbakanımız, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz böyle bir yapılaşmaya imar iznini ne şekilde vermiştir?"
  (ANKA)
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı