« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dubai Kulesi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
PROJE: Dünyanın en yüksek binası.

NEREDE: Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

MALİYETİ: 1-2 milyar dolar.

ÖZELLİĞİ:


600 metre yüksekliğinde ve saatte 190 kilometre hızındaki rüzgára kaşı koyabilecek olan bir bina.

Görünüşlerini yukarıdan göremedikten sonra, palmiye ağacı veya dünya şeklindeki adaların neresi güzel ki? En yüksek binayı dikme konusunda pek hevesli olan Dubai, Dubai Kulesi’nin tam yüksekliğini ve kaç katlı olduğunu rakiplerinden bir sır gibi saklıyor. Kulenin baş mühendisi ve Skidmore, Owings & Merril (SOM) şirketi ortaklarından William F. Baker, ‘Burç, var olan ve çizim aşamasında olanlardan çok daha yüksek olacak’ demekle yetiniyor.

İlk tasarımlarda, ikamete açık yerler ve otellerden oluşan dev yapı 600 metreden yüksek olarak belirlendi. Bu yükseklikte, binanın üst katlarında rüzgár girdapları oluşur. Rüzgár kule çevresinde 190 kilometreye ulaşan hızlarda estikçe, bir tarafta oluşan alçak basınç alanları daha sonra diğer taraflarda da oluşur ve ‘yankı frekansları’ olarak biline titreşimleri yaratırlar. Bu titreşimler, geçmiştekiler gibi bir binayı yerle bir edecek güçtedirler. 1940’da Washington’daki Tacoma Narrows köprüsünün bir halatı, şiddetli rüzgárla kopmuş, ardından da dünyanın üçüncü asma köprüsü yıkılmıştı. Yine ABD’deki Empire State Building de ağır çelikten yapıldığından yıkılma tehlikesi taşır.

Öte yandan, bunların 2 katı yüksekliğinde bir bina yapabilmek, nemlilik kalitesini arttırıcı unsurlar da gerektirir. Dubai Kulesi, ocak cürufu ve mikrosilikatlar içeren dökme çimentodan yapılacak. Çünkü bu madde, demir döküm kadar güçlüdür ve doğal yarıkları sayesinde enerjiyi dağıtır ve titreşimlerin yaratacağı zarara karşı da direnç kazanır.

Bina yükseldikçe daha fazla eğilir ve kırılma noktasına kadar eğilme olasılığı da artar. Çok yoğun bilgisayar ve rüzgár testleri uygulayan SOM, rüzgárdan korunmak için binayı, üst katlar alttakilerden daha geride olacak şekilde ve kanatlar ekleyerek tasarladı. Baker, ‘Rüzgár, 18 farklı bölümle karşı karşıya. Bu bölümlerden her biri, farklı rüzgár dağıtıcı frekansa sahip. Bunu yapmasaydık bina bir tarafa yıkılırdı’ diyor.

Kuleyi dik tutabilmek, böyle yüksek binalarda karşılaşılan karmaşık sorunların ilki. Dubai’nin yakıcı sıcağı, pencerelerin özel camlarla kaplanmasını gerektiriyor ve zamanı iyi kullanmak için asansörler dakikada 1 kilometre kat edecek şekle ayarlanacak. SOM yetkililerinden birine göreyse, aşağı inmek çok daha yavaş olmalı. Yoksa, kulaklarımızın zarı patlayabilir.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler