Dubai-Frankfurt hattında İş Bankası zirvede olacak

Hürriyet Haber
14 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 1999 - 00:01

Türkiye İş Bankası'nın İstanbul'da yapımı süren yeni genel müdürlük binaları, dün özel bir turla basına tanıtıldı. Bir tanesi 52 katlı diğerleri 36'şar katlı üç binadan oluşan 180 metre yüksekliğindeki bina, Tepe İnşaat ile Turner Steiner şirketlerinin işbirliği ile gerçekleştirildi. Kaba inşaatı biten İş Bankası binası, 180 metre ile Türkiye'nin de içinde bulunduğu Dubai-Frankfurt arasındaki bölgenin en yüksek binası oldu.

Toplam 240 bin metrekarelik alana yayılan İş Bankası Genel Müdürlük kompleksinin yapımında Türkiye'de ilk kez panel tipi cephe giydirme sistemi ve hidrolik tırmanır kalıp uygulamaları yapıldı. Genel Müdürlük kompleksi İnşaatının teknik şartnamesi için 2479 pafta, proje kullanıldı. Kompleksin 1999 yılı içinde tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor.

DEPREME DAYANIKLI

Bina yapımında deprem kuşağında bulunan İstanbul'da yaşanabilecek her türlü olumsuzluk göze alındı. Richter ölçeğinde 8 şiddetinde depreme dayanıklı olarak inşa edilen bina, 18 bin 443 metrekare üzerine oturtuldu. Bina yapımında günde ortalama 1000 kişi çalıştı. Bina yapım destek ekibi de 500 kişiden oluştu. Binanın otopark sorunu 3 bin araç kapasiteli bir kat otoparkı ile çözüldü.

İstanbul Levent'te rantı yüksek bir alanda kurulan bina tamalandıktan sonra, bir gayrimenkul yatırım ortaklığı kurularak 200 milyon dolarlık hisseler halka arz edilecek.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Danışmanı Mustafa Su, bu yolla rantı son derece yüksek olan bölgenin getirisinden halkı yararlandırmak amacında olduklarını söyledi. İş bankası Genel Müdürlüğü'nün 52 metrelik büyük kulede yer alacağını kaydeden Su, 36'şar metrelik iki büyük kulenin ve çarşı bölümünün gayrimenkul yatırım ortaklığı tarafından kiraya verileceğini belirtti.

26 futbol sahası kadar hava kanalı

İş Bankası binalarıyla ilgili bazı rakamsal ilginç bilgiler de şöyle:

Toplam 26 cilt büyüklüğünde 3 bin 246 sayfa teknik şartname hazırlandı. Havalandırma için kullanılan çeşitli hava kanallarının toplamı 150 bin metrekare oldu. Bu alan 26 futbol sahası büyüklüğünde.

İnşaatta ısıtma, soğutma, pis su, temiz su, içme suyu, yağmur suyu, yangın söndürme tesisatı için İstanbul-Bursa arası uzaklık kadar yani 300 kilometre boru kullanıldı.

İnşaatta kullanılan 34 bin ton demir, 100 metrekarelik 8 bin apartman dairesinde ya da 5 katlı 1500 apartman binasında kullanılan demir miktarına eşit.

1. kulenin en üst noktasındaki salınım 32 santimetreye, 2. ve 3. kulelelerin en üst noktasındaki salınımları ise 18 santimetreye ulaşabilecek.

Zirvede caz klibi

Türkiye İş Bankası'nın İstanbul'da inşaa edilen yeni genel müdürlük kompleksi, dünyaca ünlü caz ustaları için klip konusu oldu. Steve Kirby, Alvester Garnett ve Kerem Görsev, Flying Notes (Uçuşan Notalar) isimli bir beste yaptı. Bu bestenin klip çalışması için caz üçlüsü 180 metrelik binanın çatı katında çekim gerçekleştirdi. Klip çekimi için İstanbul kışında 180 metre yüksekliğe çıkan üçlü, üşümemek için yün eldiven ve palto kullandı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı