Duayen müteahhit Yamantürk: Devlet, devletliğini bilsin

Hürriyet Haber
12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

İnşaat sektöründe 40 yılı geride bırakan Güriş Holding'in 74 yaşındaki patronu İdris Yamantürk çek-senet tahsilatçılığını önlemenin tek yolunun ‘devletin devletliğini yapması’ olduğunu söyledi.

Mütahitlik sektöründe 40 yılı geride bırakan Güriş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk, devlet içindeki bazı unsurlarla içiçe geçen yasadışı çek-senet tahsilatı olaylarının önlenmesi hakkında, ‘‘Devlet devletliğini bilsin. Mahkemelerin hızlı çalışmasını sağlayacak düzenlemeler mutlaka yapılmalı’’ dedi.

Bugüne dek, başta enerji olmak üzere çok sayıda altyapı projesine imza atan Güriş'in 74 yaşındaki patronu Yamantürk, 40. yıldönümü nedeniyle Hürriyet'in sorularını yanıtladı. ‘‘Devletle kavga edilmez’’ diyen Yamantürk, ‘‘Ama benim kimseden de korkum yok. Çünkü hepsinin en büyüğü benim. Devlette benden daha tecrübeli olan kimse yok’’ diye konuştu. Yamantürk, katıldığı herhangi bir ihalede, halen Fransa'da tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı'nın kendisini tehdit edip etmediği sorusunu, ‘‘Hayır, biz bu piyasada ne senet veririz ne de senet alırız’’ diye yanıtladı.

Ankara Metrosu, Altınkaya Barajı, Çayırhan Termik Santrali, SEKA Dalaman Kağıt Fabrikası gibi projeleri yapan ve halen nükleer santral ihalesine teklif veren bir konsorsiyumda yer alan Güriş'in Yönetim Kurulu Başkanı Yamantürk'ün çeşitli konulardaki değerlendirmeleri şöyle:

İLLEGAL UNSURLAR:

Devlet devletliğini yaparsa, bütün görev ve yetkilerini zamanında yerine getirirse, illegal unsurlar önlenir ve gelişemez. Adam alacağı için mahkemeye başvursa, üç yıldan önce sonuçlanmayacağını biliyor. Çabuk alabilmek için yasadışı çalışan çek- senet tahsilatçılarına vermeyi tercih ediyor. Mahkemelerin hızlı çalışmasını sağlayacak düzenlemeler bir an önce yapılmalı.

DEVLETLE İLİŞKİ:

Biz bazı projelerde haksızlığa uıradık. Ama devletle savaşa girilmez. Hem savaşı kaybedersiniz, hem de daha sonra girdiğiniz işlerde size hep ‘mazeret çıkaracak’ diye bakılır. Biz devletle yaptığımız işlerde dava hakkını hep en son gün kullanmışızdır. Kendimi düşündüğüm için değil, belki de devleti esirgediğim için böyle yapıyorum. Devleti yıpratmaktan fayda ummam. Yoksa, kimseden korkum yok.

ŞANSA İNANIRIM:

İşe kazma-küreğin ithal edildiği bir dönemde başladık. Muhafazakar bir çizgide büyüdük. Sıçrama olmadı. Belki prensiplerimizden belki de korkaklığımızdan. Riski göze alamıyoruz. Ama şansa inanırım. Kapalı zarfa bir gece önce yazdığım fiyat teklifini, ertesi sabah değiştirmeseydim. Atatürk Barajı'nı biz yapacaktık.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı