Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dualar O'nun için

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye 60 yılda 57 eser kazandıran ve trilyonlar değerindeki bağışlarıyla kırılması güç büyük bir rekora sahip olan büyük hayırsever Semiha Şakir, Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nin Yoğun Bakım Ünitesi'nde yaşam savaşı veriyor. Tüm Türkiye, adı ‘‘İyilik meleği’’ne çıkan bu büyük hayırseverin yaşam savaşını kazanması için dua ediyor.

  93 yaşındaki Semiha Şakir, Türkiye'ye en son bağışlarından olan Bolu'nun Elmalı Köyü'nde yaptırdığı Acil Trafik İstasyonu ve Sağlık Ocağı'nın geçen haftaki açılış töreninden sonra hastalanarak, acilen Haydarpaşa Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir süreden beri yurtdışında olan ve açılış için geçen hafta Türkiye'ye gelen Semiha Şakir, ‘şiddetli sancı’ şikayetiyle yoğun bakıma alındı.

  Üç günden beri komada bulunan Semiha Şakir'in çocukları da annelerinin rahatsızlığını duyar duymaz Türkiye'ye geldiler. Semiha Şakir'in oğulları Gazi, Gaffan Şakir, kızı Ghada, torunu Dina Topbaş, gelini Şirin Şakir'in annelerinin yanından ayrılmadıkları belirtildi.

  KİM

  Semiha ŞAKİR

  İyilik meleği

  Semiha Şakir 1905 yılında İstanbul'da doğdu. Babasını Çanakkale Savaşı'nda kaybetti. Laleli'de yaşadı ve ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. 20 yaşında Suudi işadamı İbrahim Şakir'le evlenip, İstanbul'dan Lübnan'a gelin gitti. Beyrut, Mısır, Mekke, Riyad, Londra ve İstanbul'da yaşadı. Saraylarda ihtişamlı bir yaşam sürerken, ülkesini unutmadı. Türkiye'ye 60 yıl aralıksız olarak bağışlarda bulunup, trilyonlar değerinde 57 eser kazandırdı. Bağışlarını geniş çaplı ve yaygın olarak eğitim ve sağlık alanına yöneltti. 1989 yılında Semiha Şakir Vakfı'nı kurdu. Bağışlarını çocukları, yaşlıları, hastaları düşünerek yaptığını vurgulayan Semiha Şakir, eşini 16 yıl önce kaybetti. İki oğlu ve bir kızı var. Herkes onu, ‘‘Türkiye'nin iyilik meleği’’ olarak tanıyor.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı