DİYARBAKIR HABERLERİ

DÜ Rektörü Prof. Dr. Saraç:

AA / Sema Kaplan
06.01.2015 - 13:40Son Güncelleme :

- "Çözüm sürecini halk sahiplendi. Bu sayede sekteye uğrayan ekonomik ve sosyal alanda pek çok projenin de hayata geçmesi sağlandı. Halk sahiplendikçe çözüm sürecinin önü kesilemez. Üniversite olarak sürece katkı sunmanın çabası içindeyiz. İnşallah çözüm süreci barışla nihayete erecektir"

AA / Sema Kaplan

DİYARBAKIR (AA) - Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, "Çözüm sürecini halk sahiplendi. Bu sayede sekteye uğrayan ekonomik ve sosyal alanda pek çok projenin de hayata geçmesi sağlandı. Halk sahiplendikçe çözüm sürecinin önü kesilemez. Üniversite olarak sürece katkı sunmanın çabası içindeyiz. İnşallah çözüm süreci barışla nihayete erecektir" dedi.

Prof. Dr. Saraç, beraberinde DÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Arıca, Prof. Dr. Sabri Eyigün, Genel Sekreter Mustafa Tuna ile Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Erdem Gültekin'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

Çözüm sürecine ilişkin yaşanan gelişmeleri değerlendiren Saraç, çözüm sürecine uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde yaptıkları sosyal, sportif, kültürel ve bilimsel etkinliklerle bölgeyi ve Diyarbakır'ı tanıtarak katkı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

- "Sürece katkı sunmaya çalışıyoruz"

Bu etkinlikler için yurt dışından ve ülkenin farklı bölgelerinden Diyarbakır'a gelen katılımcıların hem ili hem de bölgeyi yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade eden Saraç, sürece en büyük katkıyı sunacak unsurun bu iletişimi ve diyaloğu sağlamak olduğunu dile getirdi.

Saraç, daha önce bölgeye gelmeye çekinenlerin, can güvenliğinin tehlikeye gireceğini düşünenlerin düzenledikleri konferans, çalıştay ve paneller için kente geldiklerinde ön yargılarının yersiz olduğunu bizzat yaşayıp gördüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

"Çözüm süreci için bunlar önemli. Ancak bunun ötesinde projelerimiz de son derece önemli. Bu kapsamda DÜ Sosyal Bilimler Araştırma Merkezinin çalışmaları ve akademisyenlerimizin hazırladığı yayınlarla sürece katkı sunmaya çalışıyoruz. Akademisyenlerin yanı sıra öğrencilerimiz de bunun için çaba sarf ediyor. Öğrencilerimiz Karadeniz Bölgesinin çeşitli illerini ziyaret ederek, '75 milyon tek yürek' sloganı ile çözüm sürecinde kardeşlik köprüleri inşa etmeye çalışıyor. Yardımlar toplayıp başka bölgelerdeki ihtiyacı olan kardeşlerine ulaştırıyor."

- "İnşallah çözüm süreci barışla nihayete erecektir"

"Çözüm sürecini halk sahiplendi. Bu sayede sekteye uğrayan ekonomik ve sosyal alanda pek çok projenin de hayata geçmesi sağlandı. Halk sahiplendikçe çözüm sürecinin önü kesilemez. Üniversite olarak sürece katkı sunmanın çabası içindeyiz" diyen Saraç, şunları kaydetti:

"İki taraf da büyük acılar yaşadı. Hem dağa giden gençlerin hem asker annelerinin acısı büyüktü. Bu süreçte en başta anneler huzur duydu. Her kesim olduğu kadar akademisyenlerin de sürece katkı sunması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda basınla ortak bir proje hazırlayarak Türkiye'nin tüm illerinden gençleri Diyarbakır'da buluşturabiliriz. Taban buna sahip çıkıyorsa, inşallah çözüm süreci barışla nihayete erecektir."

- Yeni bir üniversite hastanesi kurulması

Üniversitedeki yatırımlara da değinen Saraç, DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde ilk kez hastane binasından bağımsız inşa edilen Acil Travmatoloji Kompleksinin yakın bir zamanda hizmete açılacağını belirtti.

Kuruluşundan yönetimi devraldıkları güne kadar olan üniversitenin mevcut kapalı alanının yaklaşık 425 bin metrekare olduğunu, 5 yılda kapalı alanı 650 bin metrekareye çıkardıklarını ifade eden Saraç, 16 bin metrekare kapalı alana sahip öğrenci merkezi inşaatı sürdüğünü, Edebiyat Fakültesi binasının ihalesine başlanacağını, Silvan Meslek Yüksekokulu'nun da yakın bir zamanda temelinin atılacağını aktardı.

Saraç, DÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin kapasitesinin üzerinde doluluğa ulaştığını, bu nedenle yeni bir hastane kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

- "Çözüm sürecinden umutluyuz"

Prof. Dr. Eyigün de çözüm süreci ile ilgili şu ana kadar siyasiler, akademisyenler, gazeteciler sivil toplum kuruluşlarının konuştuğunu, bu alanda araştırmalar yapan akademisyenlerin, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının, gazetecilerin ve siyasilerin bir araya gelerek, çözüm süreci ve siyasal şiddeti tartışacakları Sakarya Üniversitesi ile iş birliği halinde nisan ayında bir çalıştay düzenleyeceklerini belirtti.

Ayrıca, Türkiye'deki tüm ortaokul ve liseleri kapsayacak çözüm sürecine ilişkin bir resim yarışması gerçekleştirmeyi planladıklarını anlatan Eyigün, projenin hayata geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığından onay beklediklerini aktardı.

Çözüm süreci konusunda bölgede vatandaşlar arasında inanılmaz bir kaynaşma olduğunu vurgulayan Eyigün, "Sorunlar karşılıklı konuşulup, tartışılıyor. Bu kadar olumlu bir zemin ve atmosfer varken, gönüller ve beyinler birbirine yakınken çözüm sürecinin başarısızlığı beni şaşırtır. Çözüm sürecinden umutluyuz. İnşallah bu süreç başarıya ulaşacak" şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı'nın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Gültekin de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof. Dr. Saraç, ziyaretin sonunda Gültekin'e üniversitede gerçekleştirilen etkinlikleri içeren bir dergi ile Ermeni tehcirinin 100. yılı dolayısıyla üniversite tarafından gerçekleştirilen uluslararası sempozyum açılış tebliğini içeren bir kitapçık hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DÜ Rektörü Prof. Dr. Saraç: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı