Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'nin basın açıklamasında olaylar çıktı

  Behçet DALMAZ / HAKKARİ, (DHA)
  07 Kasım 2009 - 15:18Son Güncelleme : 07 Kasım 2009 - 15:18

  DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP), Hakkari'de "Batı illerinde yaşayan Kürtlere yönelik sürdürülen baskı, ırkçı ve şoven politikalara karşı barış yürüyüşü" düzenledi. Yapılan basın açıklamasını ardından aralarında çocukları da bulunduğu 30 kişilik bir grup, olayların çıkmasına neden oldu. MOBESE kameraları taşlayarak yola barikat kuran grubu, polis gaz bombası kullanarak dağıttı.

  Kalabalık Bulvar Caddesi üzerinde bulunan DTP İl binası önünde toplandı. DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu'nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, "Kürdistan'a artık cenaze istemiyoruz", "Gençliğe uzanan eller kırılsın", "Biji Serok Apo", "Operasyonlara son", "Yaşasın halkların kardeşliği" pankartları taşıyıp, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Kalabalık Bulvar Caddesi'nden geçip, Çevre Yolun'dan da AKP İl binasının bulunduğu Kayacanlar Caddesi'ne geçti. DTP'liler burada bir olumsuzluğu çıkmaması için ele ele tutuşarak zincir oluştururken, kamera kaydı yapan sivil bir görevliye de "Yuh" çekti. DTP'li görevlilerin devreye girmesi ile gerginliğin çıkması önlenirken, kalabalık yürüyüşünü DTP il binası önünde tamamladı.

  DTP İl binası önünde ise DTP'li Belediye Meclis Üyesi Remzi Çiftçi tarafından basın açıklaması okundu. Meclis Üyesi Çiftçi, DTP'nin yerel seçimlerdeki zaferinin hazmedilemediğini söyledi. DTP'ye yönelik operasyonların yapıldığını, Kürtlere karşı da baskıların uygulandığını ileri süren Çiftçi şöyle konuştu:

  "Tarih boyunca  bu topraklarda yaşayan Kürt halkının dilini, kimliğini, ve kültürünü  yok etmeye yönelik sistemli bir saldırı planı yürütülmektedir. 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına, Türk milleti denir' anlayışı ile haraket edilmiş, inkar ve imhaya damgasını vurmuş olan bu anlayışa göre, kendine 'Kürdüm' diyen insanların talep ve söylemleri ise bölücülük olarak lanse edilmiştir. Bu anlayışa göre, Kürt halkı ulusal, demokratik, özgürlük  taleplerinden vazgeçmeli, tarihini ve kimliğini inkar etmelidir. Kürt halkına yönelik baskı, şiddet inkar ve imha politikaları her geçen gün artarak devam ediyor. Türkiye'de yüzyıllar boyunca kardeşçe yaşamış, olan Türk ve Kürt halkını bir birine düşman etme politikalarının mimarı ve uygulayıcısı MHP ve CHP'nin şoven çağrıları  metropollerde halkımızı karşı linç girişimleri ve faili meçhul cinayetlerle devam etmektedir. Tüm bunları karşı demokratikleşme, açılım ve benzeri içi boş söylemlerle ortaya çıkan AKP hükümeti inkar ve imha siyasetini  tüm kurum ve kuruluşların öncülüğünde devam etmektedir. Kürt halkına karşı linç girişimleri aralıksız devam ettiği bir ortamda demokratikleşmeden söz etme kandırmacasından vazgeçilmelidir."

  MOBESE KAMERALARI TAŞLADILAR

  Yapılan basın açıklamasını ardından DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu, kalabalıktan sessizce dağılmaları istedi. Kalabalığın büyük bölümü  dağılırken, aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişilik bir grup ise askeri lojmanların da bulunduğu Gençlik Caddesi'ne doğru yürüdü. Yüzleri poşularla kapalı bazı kişiler burada MOBESE kameraları taşlayarak yolu kapatınca, polis zırhlı araçlarla yolu açmaya çalıştı. Kalabalık bu kez de zırhlı araçları taş yağmuruna tuttu. Olayların çıkmasına neden olan grubu polis, gaz bombası kullanarak dağıttı. Göstericilerle polisler arasındaki kovalamaca sokak aralarında bir süre devam etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı