Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'lilerden CHP binasına yumurta

  Gülay ÖZEK/VAN, (DHA)
  16.11.2009 - 14:53 | Son Güncelleme: 16.11.2009 - 14:53

  VAN'da DTP'liler, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim İsyanı ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki göstererek, parti binası önüne siyah çelenk bıraktı. Eylemciler, CHP binasının camına da yumurta fırlattı.

  DTP Van parti binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi slogan atarak CHP parti binasına kadar yürüdü. Van Belediye Başkanı DTP'li Bekir Kaya ile Bostaniçi Belediye Başkanı DTP'li Nezahat Ergüneş'in de katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan DTP üyesi Ömer Ertaş, 10 Kasım’da ‘demokratik açılım’ bağlamında Meclis Genel Kurulu'nda yapılan görüşmenin ve konuşmaların ülkenin demokratikleşmesine, demokratik değerlerin çoğalmasına ve toplumsal barışın oluşmasına katkı sunacağını umut ederken bunun tam tersinin yaşandığını söyledi. Onur Öymen’in sözlerinin insanlık suçu olduğunu öne süren Ertaş, “Irkçı ve faşist söylemli Öymen’in Kürt sorununun çözümüne yönelik yegane önerisi 1937’deki Dersim katliamı gibi bir yöntemse bu sözlerden dolayı kendisine onur dersi verilmelidir” dedi.
  CHP binası önünde yapılan basın açıklamasının ardından bina önüne Belediye Başkanı Bekir Kaya tarafından siyah çelenk bırakılırken, eylemciler CHP’yi protesto ederek parti binası camına yumurta fırlattı. Bekir Kaya ise konuşmasında, CHP gibi bir partinin genel başkan yardımcısının bu sözleri sarf etmesinin utanç verici bir durum olduğunu belirterek, “Aslında Onur ismini hakketmediğini, bu ismi değiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

  Sık sık, ‘Faşist CHP’ ve ‘Onursuz CHP’ sloganları atan grup olaysız dağıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı