Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DTP'li üyelerden AKP'li başkana suç duyurusu

  Turan KOYUNCU/ SİİRT, (DHA)
  15 Ekim 2008 - 17:49Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 17:49

  SİİRT Belediyesi'nin DTP'li meclis üyeleri, Belediye Başkanı AKP'li Mervan Gül'ün yolsuzluk yaptığını, görevi kötüye kullandığını, meclis ve encümende alınan kararların fotokopilerini bile kendilerine vermediğini öne sürürek hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen Belediye meclis üyeleri Mehmet Kaysı, Hidayet Elinç ve Kısmet Özdemir, Belediye Başkanı Mervan Gül hakkında suç duyurusunda bulundu. Mehmet Kaysı, daha önce çok sayıda defa suç duyurusunda bulunmalarına rağmen hükümetin AKP'li Siirt Belediyesi'ni savunduğunu belirterek, “İçişleri Bakanlığı'ndan suçların somut işlenmesine rağmen gerekli soruşturma izni verilmemesi ve bu soruşturmaların Danıştay tarafından kabul olunup soruşturmaların başlatılmasını uygun görmüş ve inceleme başlatmıştır. Bu günde haddi- hesabı olmayan bu yolsuzlukların yenisi olan, görevi kötüye kullanma hususunda suç duyurusunda bulunduk” dedi. Kaysı, şunları söyledi:
  “AKP'li Belediye, göreve geldiği günden bu yana Siirt halkına hizmet vermekten ziyade, belediye imkanlarını yandaş şirketlere peşkeş çekerek halkı var olan az hizmetten bile mahkum bırakmıştır. Belediye 31 Temmuz tarihinde 3 milyon 85 bin YTL bedel ile Siirt ilinin temizlik ihalesi Akmercan Şirketi'ne vermiştir. Belediye yönetimi ihale sürecinde bu şirketi koruyarak ve bu şirkete ayrıcalık tanıyarak ihalenin bu şirkette kalmasını sağlamışlardır. Diğer şirmetlerin ihaleye girmesi engellenmiştir. Bütün bu yandaşçılığa rağmen Akmercan şirketi var olan ihale şartnamesine uymamış, Belediye Encümenliği tarafından yaklaşık 800 bin YTL idari cezaya çarptırılmıştır. Ama daha sonra ne hikmetse yetkileri olmamasına rağmen Belediye başkanı ve Encümenleri kesilen bu para cezası sonradan alınan bir kararla iptal edilmiştir. Belediye başkanı ve encümenleri görevi kötüye kullanmışlar.”

  Meclis üyesi Mehmet Kaysı, DTP'li Belediye meclis üyeleri olarak halk tarafından seçilen ve bu halkın iradesini Belediyede temsil etmelyerine rağmen hem Meclis'te hem de encümende alınan kararları yazılı hem de sözlü olarak belediye ve Valilikten istemelerine rağmen yanıt alamadıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı